[Logo] Το Forum Του Ζαμπέτας
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
[Register] Register / 
[Login] Login 
προσθηκη δεξαμενης νερου σε camper και σχετικη συνδεση  XML
Forum Index » ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
Author Message
aris05

γεια σας!
κατ'αρχη θερμα συγχαρητηρια για την ολη σας προσπαθεια παρουσια και βοηθεια στο χωρο αυτο.
ειστε κατα τη γνωμη μου μαλλον οι μονοι επαγγελματιες του ειδους που λειτουργουν με διττο τροπο, τοσο επιχειρηματικα οσο και υποστηρικτικα χωρις σκοπιμοτητες μασημενα λογια και συμβουλες που κατευθυνουν τον πελατη ή ερασιτεχνη προς το ταμειο του μαγαζιου σας.. Εδω στην Αθηνα εχουμε δει αρκετες διαφορες συμπεριφορες και πραγματικα η φιλικη αντιμετωπιση σας ειναι κατι που εδω μας λειπει...

στο θεμα μας τωρα..
σκεφτομαι οτι μας ειναι πολυ μικρη μια δεξαμενη 80 λιτ. και θα ηθελα να συζητησουμε τροπους εφαρμογης και εγκαταστασης μιας επιπλεον δεξαμενης... Βεβαια, η μεγαλυτερη δυνατη, η καλυτερη!
Θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες ολων σας και τις ιδεες σας!
ευχαριστω πολυ!
[Email]
magbas

[Avatar]

aris05 wrote:γεια σας!
....................
στο θεμα μας τωρα..
σκεφτομαι οτι μας ειναι πολυ μικρη μια δεξαμενη 80 λιτ. και θα ηθελα να συζητησουμε τροπους εφαρμογης και εγκαταστασης μιας επιπλεον δεξαμενης... Βεβαια, η μεγαλυτερη δυνατη, η καλυτερη!
Θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες ολων σας και τις ιδεες σας!
ευχαριστω πολυ!

αγαπητέ aris
αν ξέραμε πού είναι τοποθετημένη η δεξαμενή των 80 λίτρων, τότε ίσως μπορούσαμε να βοηθήσουμε. Θέλω να πω είναι σε τροχόσπιτο, αυτοκινούμενο κ.λ.π.
Κάθε όχημα έχει την δική του σχεδίαση και αν είχαμε π.χ τον τύπο ίσως να ξέραμε τρόπους τοποθετήσεις μίας δεύτερης δεξαμενής. Πιστεύω να μιλάς για όχημα πού κινείτε και δεν χρησιμοποιείτε εν στάση όλο το καλοκαίρι.
[Email]
aris05

προκειτε λοιπον για ενα 6μ αυτοκινουμενο (Fiat Ducato 2.0 JTD 2002) που εχει την δεξαμενη νερου κατω απο τα μπροστινα καθισματα του "σαλονιου". απο εκει συνδεεται μια aqua8 τρομπα νερου με δυνατοτητα περι τα 6 λιτρα ανα λεπτο. κατοπιν υπαρχει η σχετικη διακλαδωση των σωληνων προς κουζινα-μπανιο.
Ακριβως απεναντι και προς τα πισω υπαρχει ο κενος χωρος κατω απο τα αντικριστα καθισματα του
'σαλονιου" οπου θα μπορουσε να τοποθετηθει εκει και με μια σωληνα που θα περνα κατω απο το τραπεζι και εφαπτομενη του τοιχου, να συγκοινωνουν οι 2 δεξαμενες. Βεβαια, αυτο σημαινει μεταξυ αλλων 2 πραγματα. 1ον, σε ενα μικρο σχετικα αυτοκινουμενο χανεται ενας υπολογισιμος χωρος αποθηκευσης και 2ον, θα πρεπει να κοπει ο θολος της πισω ροδας για να μπει η δεξαμενη. Τέλος, θα πρεπει να συνενωθουν οι δεξαμενες με μια σωληνα πληρωσης και μια εκκενωσης και οπως απορεει, μια εξτρα μικρη τρομπα νερου που θα κανει την μεταφορα.
Σκεφτομουν λοιπον, πως να το εκανα να την τοποθετουσα απο κατω της ηδη υπαρχουσας και να μετεφερα την τρομπα στην κατω δεξαμενη και να τις συνδεσω σε σειρα. Ετσι, γεμιζοντας την πανω απο το σχετικο εξωτερικο στομιο στο πλαινο του αυτοκινουμενου το νερο με την βαρυτητα θα γεμιζει την απο κατω. Λιγο πιο αργα βεβαια αλλα.. τι να κανουμε?.. Υστερα η τρομπα θα αδειαζει την κατω η οποια θα επαναπληρουται απο την επανω... Σκεφτηκα λοιπον στους χωρους του αμαξωματος απο κατω (εξωτερικος χωρος δηλαδη) να φτιαξω βασεις στις διαστασεις της νεας δεξαμενης και να την τοποθετησω στερεα εκει. Μετα να την μονωσω με αρμαφλεξ (το βαζουν οι υδραυλικοι στις εξωτερικες σωληνες του καλοριφερ για μειωση απωλειας θερμιδων) και ενδεχομενως να της εγκαταστησω και ενα απο τα 2 υπαρχοντα συστηματα διατηρησης του νερου σε θερμοκρασια μη παγου. Τελος, σε μια στρατζα λεω να παραγγειλω μια λαμαρινα λεπτη και να τοποθετηθει και αυτη εφαρμοστη στο απο κατω μερος της δεξαμενης και να δεσει πανω στις βασεις που θα κρατουν την δεξαμενη στο αμαξωμα, για προστασια απο καθε λογης κρουσης (πετρες ξυλα κ.α)...
Εχω βεβαια καποιες τεχνικες αποριες, οπως αν θα πρεπει να μεταφερω την τρομπα νερου κοντα στη δεξαμενη ή αρκει να την σταθεροποιησω καπου εντος καμπινας και να την ενωσω με σχετικο σωληνακι, πραγμα που θα βοηθουσε στις παγωμενες μερες (ή νυχτες). Επισεις, αν θα πρεπει για καποιο λογο να βαλω πιο ισχυρη τρομπα. Κατι αλλο ειναι οτι τα 100 περιπουυ εξτρα κιλα που θα μπουν απο κατω ποσο σταθερα θα καταφερω να τα συγκρατησω και ισως θα πρεπει να σκεφτω αν θα πρεπει να μπουν ομοπλευρα στο κεντρο ή εταιροπλευρα...
Καπως ετσι το εχω φανταστει εγω οτι θα μπορουσε να γινει...
Εσεις?..
Ευχαριστω
[Email]
Admin

[Avatar]

aris05 wrote:προκειτε λοιπον για ενα 6μ αυτοκινουμενο (Fiat Ducato 2.0 JTD 2002) που εχει την δεξαμενη νερου κατω απο τα μπροστινα καθισματα του "σαλονιου". απο εκει συνδεεται μια aqua8 τρομπα νερου με δυνατοτητα περι τα 6 λιτρα ανα λεπτο. μικρή σε δύναμη η αντλία σου κατοπιν υπαρχει η σχετικη διακλαδωση των σωληνων προς κουζινα-μπανιο.
Ακριβως απεναντι και προς τα πισω υπαρχει ο κενος χωρος κατω απο τα αντικριστα καθισματα του
'σαλονιου" οπου θα μπορουσε να τοποθετηθει εκει και με μια σωληνα που θα περνα κατω απο το τραπεζι και εφαπτομενη του τοιχου, να συγκοινωνουν οι 2 δεξαμενες. Βεβαια, αυτο σημαινει μεταξυ αλλων 2 πραγματα. 1ον, σε ενα μικρο σχετικα αυτοκινουμενο χανεται ενας υπολογισιμος χωρος αποθηκευσης ( πολύ σημαντικό αυτό, να το συνυπολογίσεις στην απόφαση σου ) και 2ον, θα πρεπει να κοπει ο θολος της πισω ροδας ( αυτό δεν γίνεται που λές, χωρίς φυσικά να το έχω δεί αλλά μου ι αδύνατον καθώς ο τροχός χρειάζεται ελεύθερο χώρο ) για να μπει η δεξαμενη. Τέλος, θα πρεπει να συνενωθουν οι δεξαμενες με μια σωληνα πληρωσης και μια εκκενωσης και οπως απορεει, μια εξτρα μικρη τρομπα νερου που θα κανει την μεταφορα.
Σκεφτομουν λοιπον, πως να το εκανα να την τοποθετουσα απο κατω της ηδη υπαρχουσας και να μετεφερα την τρομπα στην κατω δεξαμενη και να τις συνδεσω σε σειρα. Ετσι, γεμιζοντας την πανω απο το σχετικο εξωτερικο στομιο στο πλαινο του αυτοκινουμενου το νερο με την βαρυτητα θα γεμιζει την απο κατω. Λιγο πιο αργα βεβαια αλλα.. τι να κανουμε?.. Υστερα η τρομπα θα αδειαζει την κατω η οποια θα επαναπληρουται απο την επανω... Σκεφτηκα λοιπον στους χωρους του αμαξωματος απο κατω (εξωτερικος χωρος δηλαδη) να φτιαξω βασεις στις διαστασεις της νεας δεξαμενης και να την τοποθετησω στερεα εκει. Μετα να την μονωσω με αρμαφλεξ (το βαζουν οι υδραυλικοι στις εξωτερικες σωληνες του καλοριφερ για μειωση απωλειας θερμιδων) και ενδεχομενως να της εγκαταστησω και ενα απο τα 2 υπαρχοντα συστηματα διατηρησης του νερου σε θερμοκρασια μη παγου. Τελος, σε μια στρατζα λεω να παραγγειλω μια λαμαρινα λεπτη και να τοποθετηθει και αυτη εφαρμοστη στο απο κατω μερος της δεξαμενης και να δεσει πανω στις βασεις που θα κρατουν την δεξαμενη στο αμαξωμα, για προστασια απο καθε λογης κρουσης (πετρες ξυλα κ.α)... ( πού καλό σαν σκέψη αυτό το σενάριο. την λαμαρίνα δεν θα την έβαζα αλλά θα το μόνωνα με φελιζόλ για το κρύο ) Εχω βεβαια καποιες τεχνικες αποριες, οπως αν θα πρεπει να μεταφερω την τρομπα νερου κοντα στη δεξαμενη ή αρκει να την σταθεροποιησω καπου εντος καμπινας και να την ενωσω με σχετικο σωληνακι, πραγμα που θα βοηθουσε στις παγωμενες μερες (ή νυχτες). Επισεις, αν θα πρεπει για καποιο λογο να βαλω πιο ισχυρη τρομπα. ( αυτό που είπαμε παραπάνω ) Κατι αλλο ειναι οτι τα 100 περιπουυ εξτρα κιλα που θα μπουν απο κατω ποσο σταθερα θα καταφερω να τα συγκρατησω και ισως θα πρεπει να σκεφτω αν θα πρεπει να μπουν ομοπλευρα στο κεντρο ή εταιροπλευρα... ( πολύ σωστά σκέφτεσαι. Το παραπάνω βάρος πρέπει να το υπολογίζεις ότι σου ανεβάζει και το συνολικό μικτό βάρος του αυτοκινουμένου. Τα αυτοκινούμενα δεν είναι νταλίκες όπου μπορούμε να φορτώνουμε ότι θέλουμε. Υπάρχουν και όρια. Δυο ερωτήσεις έχω. Έχεις αερόφουσκες απο κάτω? Αν όχι να βάλεις εκτός απο το ότι θα βοηθήσει στο παραπάνω βάρος βοηθάει και στο ήδη υπάρχον. Επίσης αν βάλεις διπλού κυκλώματος μπορείς να τις φουσκώνεις παραπάνω απο την μία μεριά ώστε να ισοφαρίζεις την άνιση κατανομή βάρους λόγο των δύο δεξαμενών νερού. )
Καπως ετσι το εχω φανταστει εγω οτι θα μπορουσε να γινει...
Εσεις?..
Ευχαριστω

This message was edited 2 times. Last update was at 24/10/2009 12:19:41

aris05

.. ευχαριστω και ερωτω.
1ον, η αντλια θα πρεπει να ειναι κολημενη στην δεξαμενη ή μπορω να την αποσπασω στο εσωτερικο και να την ενωσω με σωληνακι?..
2ον, ποσο ισχυρη και πανω θα πρεπει να ειναι? και αν αυτη που εχω τωρα κανει την δουλεια ποια ειναι η ενδειξη οτι θα πρεπει να την αλλαξω?.. αφου δεν αλλαζω τιποτα στο συστημα εκτος απο το μεγεθος του ρεζερβουαρ αλλα οχι ο ογκος του αφου η πληρωση της δεξαμενης δεν θα γινετε αντλοντας νερο μεσω αντλειας αλλα με την βαρυτητα...
3ον, αυτες οι αεροφουσκες τι κοστος εχουν?.. περιοριζουν την δυναμη της μηχανης?.. βλεπετε τα 2000κυβ. δεν ειναι και τοσα πολλα για αυτοκινουμενο χωρις εξτρα κιτ...
ευχαριστω πολυ
[Email]
Admin

[Avatar]

Η αντλία καλό είναι να έχει αρκετή δύναμη ώστε να σηκώσει το ύψος του νερού κάτω απο το αυτοκινούμενο εώς μέσα σε αυτό. Δεν ξέρω τι αντλία έχεις αλλά ρίξε μια ματιά στο shop μας στο παρακάτω link. http://www.frankana.de/navigate.do?kgrpId=6557 . Η αντλία θα είναι φυσικά ελεύθερη μέσα στο δοχείο απλά θα μεγαλώσεις το λάστιχο νερού. Επίσης θα μπορούσες να βάλεις μια πρεσοστατική αντλία, δηλαδή μια που δεν θα είναι μέσα στο τάνκ αλλά θα είναι εξωτερική και θα έχεις μια σταθερή πίεση στις βρύσες σου. Βλέπε και link http://www.frankana.de/navigate.do?kgrpId=4593

Οι αερόφουσκες βοηθούν πάρα πολύ το αυτοκινούμενο. Παίρνουν όλους τους κραδασμούς απο τις ανωμαλίες των δρόμων και των πλευρικών ανέμων καθώς τα αυτοκινούμενα έχουν στον πίσω άξονα σουστόφυλλα όπως τα φορτηγάκια και όλοι οι κραδασμοί πάνε επάνω στην υπερκατασκευή με συνέπεια να καταπονήτε πολύ όλο το αυτοκινούμενο. Επίσης οι αερόφουσκες βοηθούν πάρα πολύ οχήματα με μπροστινή κίνηση καθώς σηκώνουν το αυτοκίνητο και το όχημα αποκτά ξανά καλό τιμόνι καθώς με τόσο βάρος πίσω όλα τα αυτοκινούμενα σηκώνονται προς τα πίσω και έτσι τα λάστιχα δεν έχουν καλή πρόσφυση με συνέπεια την κακή οδική συμπεριφορά.
Κόστος για το δικό σου όχημα 900 € τοποθετημένες. ( διπλής σπείρας με διπλά μανόμετρα για φούσκωμα ανάλογα με το βάρος της κάθε πλευράς.

Μια και μίλησες για τα λίγα κυβικά σου, μπορούμε υπεύθυνα και με την γνώση της γερμανικής εταιρίας TEC POWER που αντιπροσωπεύουμε στην Ελλάδα να κάνουμε άύξηση της υποδύναμης απο 84 PS που έχεις σε 123 PS χωρίς να μπεί κατσαβίδι. Απλά με αναβάθμιση του λογισμικού που έχει ο εγκέφαλος σου. Βλέπε και σχετικό θέμα στα τεχνικά του φόρουμ " ΑΥΞΗΣΗ ΥΠΟΔΥΝΑΜΗΣ & ΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΑ".

Φιλικά
Αντώνης

ΥΓ Πάντος αν θέλεις έλα απο το μαγαζί μας να μελετήσουμε παρέα το αυτοκινούμενο σου και να βρούμε παρέα τις καλύτερες λύσεις και αν ποιάνουν τα χέρια σου να σου δώσουμε τα υλικά να τα κάνεις μόνο σου.
roland

[Avatar]

Μια και μίλησες για τα λίγα κυβικά σου, μπορούμε υπεύθυνα και με την γνώση της γερμανικής εταιρίας TEC POWER που αντιπροσωπεύουμε στην Ελλάδα να κάνουμε άύξηση της υποδύναμης απο 84 PS που έχεις σε 123 PS χωρίς να μπεί κατσαβίδι. Απλά με αναβάθμιση του λογισμικού που έχει ο εγκέφαλος σου. Βλέπε και σχετικό θέμα στα τεχνικά του φόρουμ " ΑΥΞΗΣΗ ΥΠΟΔΥΝΑΜΗΣ & ΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΑ".

Καλησπέρα σας! aris05 σε αυτό που αναφέρετε ο Αντώνης έχει απόλυτο δίκιο.
Και εγώ στο Knaus έχω τον ίδιο κινητήρα και φυσικά ο καημένος ήτανε ένα <<πτώμα>> αλλά με την αναβάθμιση που κάνουν τα παιδιά είδα ένα άλλο Vohnmobil και ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο είναι η οικονομία όπου από 12,5lt η κατανάλωση είναι γύρω στα 11,5lt και το αυτοκινούμενο είναι πραγματικά <<ΑΕΡΑΣ>>!!Και μην φοβάσαι για την διάρκεια ζωής του κινητήρα γιατί ο συγκεκριμένος είναι της Peugeot και οι Γάλλοι τον δίνουν με 110ps στα δικά τους οχήματα,και 84ps στην Fiat,και έτσι πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την αναβάθμιση.

Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθές.
aris05

καλησπερα!
νομιζω εχω αυτη την αντλια.. http://www.frankana.de/navigate.do?kgrpId=5016
Απλα επανω της γραφει 6λ/λεπτο (νομιζω..)
Εχω διαβασει ολα τα σχετικα για τις αεροφουσκες και τα κιτ ιπποδυναμης που εχετε και ολα αυτα μου φαινονται.. σουπερ!
Εγω ομως εχω ενα μοντελο του 2002 που σκεφτομαι αν καταφερω κατι αλλες μεταπωλησεις να προσπαθησω να το πουλησω ή να το ανταλλαξω με κατι πιο νεο βαζοντας βεβαια και την διαφορα..
Το να βαλω μια δεξαμενη νερου ειναι κατι σχετικα φτηνο, απλο και αμεσα χρησιμο..
Αεροφουσκες μπορει να ειναι χρησιμοτατες αλλα εχουν βλεπεις ενα κοστος, το οποιο ισως κληθω να το επωμισθω ξανα σε περιπτωση αλλαγης.. Αν ομως τελικα δεν πανε καλα τα πραγματα, τοτε θα μπει σε μια σειρα εργασιων στο μελλον. Ευχαριστω πολυ για την προσκληση βοηθειας σας.. μονο που ειναι μεγαλη εκδρομη το Αθηνα Θεσσαλονικη για τετοιο θεμα..αν και δεν το κρυβω οτι πολλες φορες το σκεφτηκα βλεποντας πραγματα εδω στην Αθηνα που με εκαναν να εχω ερωτηματικα για τις προσφερομενες υπηρεσιες..
Σχετικα με την Ιπποδυναμη, πραγματι ειναι μικρη η υπαρχουσα αλλα με δυο μωρα δεν το τρεχουμε και πολυ, ιδιαιτερα βλεποντας και την απαιτηση του αυτοκινητου σε αποσταση για φρεναρισμα... Βλεπετε, συνηθως ολοι αναγραφουν σε ποσο κανει το αμαξι τα 0-100 αλλα σπανιοτατα τονιζουν και το σε ποσα κανει τα 100-0...
Ακομα λοιπον δεν εχω καν αρχισει.. ειμαι στον σχεδιασμο της ιδεας.. που θα παει ομως?.. θα σταματησει να βρεχει, θα χωθω απο κατω και θα μετρησω τους χωρους μου και θα κανω και φωτογραφιες.. Μου το ευχομαι συντομα! Τοτε θα ξερω να σας πω τις διαστασεις και να συζητησουμε την καταλληλοτερη δεξαμενη...
Ελπιζω να εχω νεα συντομα!
Ευχαριστω πολυ και παλι!
[Email]
Admin

[Avatar]

Πάντος ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις εμείς εδώ είμαστε. Είτε αυτό είναι τάνκ νερού ( αν θέλεις στείλε μας φωτογραφίες να σου προτείνουμε λύση ) είτε αύξηση υποδύναμης και αύξηση ροπής ( δεν είναι απαραίτητο να τρέχεις παραπάνω, μπορείς να έχεις σε μια ανηφόρα παραπάνω άνεση ) είτε ανταλλαγή ( αν βρείς σε εμάς κάτι που να σου ταιριάζει ), ε΄΄ιτε ότι άλλο αποφασίσεις εσύ για το τροχοσπιτίσο ή αυτοκινούμενο σου μέλλον.

Φιλικά

Υιοι Χρήστου Ζαμπέτα
aris05

γεια σας και παλι...
λοιπον χωθηκα απο κατω και εβγαλα κατι φωτογραφιες... αστα καλυτερα!
δεν βρησκεις ευκολα μια τρυπα τυπου κτεο να μπεις να κανεις δουλεια σου βρε παιδι μου...
τελικα, βλεποντας τον χωρο απο κατω βλεπω οτι εχω περιορισμους... κατι βασεις του αμαξωματος που στηριζουν τον πατο και κατι το συρματοσχοινο του χειροφρενου μου αφηνουν τελειως καθαρο χωρο 90χ45χ20... βεβαια εχω δει και αυτη τη δεξαμενη http://www.frankana.de/navigate.do?kgrpId=4964 που λεει οτι ταιριαζει στο αμαξι μου μπροστα.. θα το ξαναελεγξω...
α.. οι φωτο.. http://cid-042c3bae4892f870.skydrive.live.com/browse.aspx/04%20%ce%a6%ce%b5%ce%b2%cf%81%ce%bf%cf%85%ce%b1%cf%81%ce%af%ce%bf%cf%85?authkey=xS0lxACSoE4%24&ct=photos

ευχαριστω πολυ.
υγ. σχετικα με την ιπποδυναμη συμφωνω αλλα 1000 εδω 1000 εκει (αεροφουσκες, ιπποδυναμη, κτλ) κατι εξτρα κρατικα τελη και... αντιλαμβανεστε ε?..
[Email]
Admin

[Avatar]

Φυσικά και αντιλαμβανόμαστε ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα οικονομικά για όλους. ΟΧΙ στις υπερβολές και ΟΧΙ στις σπατάλες είναι και η δική μας άποψη και ας επηρεάζει αυτό τις πωλήσεις μας. Σκοπός είναι να είμαστε μαζί και μετά από χρόνια και όχι μόνο σήμερα.

Αν το κρατήσεις θα ασχοληθείς και με την ιπποδύναμη και με τις αερόφουσκες. Αν είναι να το δώσεις ποιο σύντομα από χρόνο τότε πιστεύω και εγώ ότι δεν πρόκειται να τα πάρεις πίσω τα χρήματα από την πώληση του οχήματος.

Πάντα στην διάθεση σου φίλε Αρη.

Αντώνης

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2009 08:38:37

blucamperista

Φιλε μου Αρη, οσον αφορα τη δευτερη δεξαμενη που θελεις να βαλεις και τα διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζεις, θα ηθελα να σου πω τα εξης.
Στο δικο μου, μοντελο 2001 FIAT Ducato 1.9 TD, εχω μια δευτερη δεξαμενη κατω απο την πρωτη που βρησκεται κατω απο τα καθησματα της τραπεζαριας, οπως η δικη σου.
Η δευτερη δεξαμενη ειναι τοθετημενη απο κατω, παραλληλα προς τους αξονες (ειναι μακροστενη), και συνδεεται με την πρωτη με ενα σωληνα. Η αντλια ειναι σαν τη δικη σου, της FIAMMA, και βρησκεται στο εξωτερικο της πανω δεξαμενης. Εχω μια βανα και επιλεγω απο ποια δεξαμενη θα αντλησει η αντλια. Επισης οταν θελω απομονωνω τις δυο δεξαμενες (βαζοντας την ταπα στο σωληνα που παει το νερο στην κατω). Οταν για παραδειγμα ειναι χειμωνας καταναλωνω λιγο νερο, αρα γεμιζω μονο την επανω που ειναι μεσα στο αυτοκινουμενο και ειναι πιο ζεστη. Αυτα σου τα γραφω για να καταλαβεις οτι αν βαλεις μια δευτερη δεξαμενη, δεν υπαρχει λογος να μεταφερεις την αντλια κατω, απεναντιας πρεπει να την αφησεις εκει που βρησκεται και απλως να την συνδεσεις και στην κατω δεξαμενη.
Φιλικα
Γιωργος
aris05

αγαπητε φιλε γιωργο,
καλη χρονια σε σενα και σε ολους τους φιλους αυτου του site που τοσο εξυπηρετικοι ειναι. Θα ηθελα πολυ να το δω απο κοντα ολο αυτο που περιγραφεις.. υπαρχει λες δυνατοτητα να το φωτογραφισεις?... θα ηθελα επισης να μαθω ποια δεξαμενη επελεξες για να βαλεις απο κατω (αν εχεις τις διαστασεις) και πως την στηριξες στο σασι?...
Ειναι γεγονος οτι το κοστος ανεβαινει καπως καθως δυσκολα βρισκει κανεις δεξαμενη καταλληλη και αν πρεπει κανεις να αλλαξει και αντλια (οπως δηλαδη μου προταθηκε) το κοστος μεγαλωνε και καπου ειχα εγκαταλειψει την ιδεα.. αν ομως εχεις πληροφοριες και μπορω καπου να δω πως εγινε τοτε καταλαβαινεις ποσο χρησιμο θα μου ειναι αφου με 2 μικρα αγορια το πλυσιμο και γενικα η χρηση νερου δυσκολα περιοριζεται...
Θα χαρω πολυ να διαβασω νεωτερα!
Ευχαριστω πολυ,
[Email]
blucamperista

Δεν θυμαμαι τις διαστασεις της δεξαμενης αλλα θυμαμαι οτι ειναι 72 λιτρα. Εχω φωτογραφιες αλλα πρεπει να τις ελαττωσω λιγο πριν τις ποσταρω. Μολις ειμαι ετοιμος θα το κανω.

Σου τις εστειλα με πμ.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2010 15:18:28

aris05

ευχαριστω πολυ!!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2010 02:58:40

[Email]

Forum Index » ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
Go to: