[Logo] Το Forum Του Ζαμπέτας
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Member Listing   [Groups] Back to home page 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Η Ελληνική αγορά Τροχόσπιτου  XML
Forum Index » ΓΕΝΙΚΑ
Author Message
JackMc

Καλησπέρα σε όλους...εγώ δεν είμαι camperas...αλλά λόγω ότι τα γούσταρα πολύ αποφάσισα να πάρω μια εργασία πάνω στα τροχόσπιτα...
Ειμαι φοιτητής και κάνω μια τεχνο-οικονομική μελέτη για τα τροχόσπιτα και την αγορά του τροχόσπιτου στην Ελλάδα...
μπορεί να με βοηθήσει κάποιος και καταρχήν να μου πει πως είναι δομημένη αγορά: πόσες τροχόσπιτα (τρειλλερ και αυτοκινούμενα) υπάρχουν κατεκτίμηση στην Ελλάδα, πόσες ειναι οι ετήσεις πωλήσεις (μεταχειρισμένα και καινούργια) πόσοι εισαγωγείς υπάρχουν και ποια ειναι πάνω κάτω η τιμή ενός τροχόσπιτου???

εχω και τεχνικές ερωτήσεις αλλά ας καταλάβω πρώτα γιατί πράγμα μιλάμε...γιατί στο internet δεν έχει καμία πληροφορία...

α! και κάτι ακόμα...υπάρχει κάποιος σύνδεσμος που θα μπορούσα να έρθω σε επαφή και να παίρνω επίσημα πληροφορίες????

Ευχαριστώ πολυ!
aris05

http://www.paramotor.gr/forumCamperLife/viewforum.php?f=4&sid=2af382e56c7065aa871990ae9804a638
ριξε μια ματια εδω και θα βρεις ταξινομισεις για καμπερς..
Ρωτα τον διαχειριστη που βρισκει πληροφοριες..
Διαφορετικα, ξεκινα με τους αντιπροσωπους εναν ενα και καπου θα οδηγηθεις...
Καλη τυχη...
[Email]
Admin

[Avatar]

Πολύ ευχαρίστως απο κοντά να σου δώσουμε περισσότερες πληροφορίες και ανάλυση της αγοράς. Στοιχεία πολύ δύσκολα θα βρείς και θα συλλέξεις.

Υπάρχει φυσικά και ο τρόπος που πρότεινε ο aris, η επαφή με όλους τους αντιπροσώπους ώστε να συλλέξεις απο παντού στοιχεία και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα, γιατί και εγώ μπορεί να στα πώ όπως θέλω ( μπορεί να σκεφτεί όποιος μας διαβάζει )!

Πάντος στην διάθεση σου.

Φιλικά

Αντώνης Ζαμπέτας
JackMc

Καλημέρα και πάλι!

aris ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...θα κάτσω να το μελετήσω!!
Αντώνη, θα ρίξω μια ματιά σε αυτά που μου στειλε...γιατί βλέπω ότι θέλει λίγο ψάξιμο...και αν είναι θα έρθω σε επικοινωνία μαζί σου! Πάντως σε ευχαριστώ για την άμεση προσφορά σου αν βοηθήσεις!

τα λέμε σύντομα!!!

JackMc

Λοιπόν...τα βρήκα όλα τα στοιχεία πωλήσεων που έψαχνα!
Ηταν πολύ χρήσιμα τα links...

και τώρα θα σας κάνω την εξής ερώτηση...
θέλω να βρω τι συσκευές μπορεί να έχει ένα τροχοσπιτο για την παραγωγή ενέργειας και ηλεκτρικού ρεύματος
σε απλά Ελληνικά...
Αν ένα τροχόσπιτο ή ένα αυτοκινούμενο είναι σταθμευμένο και δεν έχει πρόσβαση σε ηλεκτρικό ρεύμα...αν εξαιρέσουμε την Μηχανή του αυτοκινήτου, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο Ιδιοκτήτης για να παράξη ρεύμα ή να ζεστάνει το νερό? Τι καύσιμο καίει? και τι αυτονομιά έχει?
(είτε αυτή είναι στον στανταρ εξοπλισμό του οχήματος ή διαθέσιμη aftermarket)

αν μου δείτε καλό input...μας βλέπω να φτιάχνουμε το τροχόσπιτο του μέλλοντος.
; - )
aris05

αγαπητε φιλε,
μεσα σε ενα αυτοκινουμενο ή σε ενα τροχοσπιτο μπορεις να 'κοτσαρεις' ενα σωρο πραγματα...
σε γενικες γραμμες να σου πω τα εξης εν συντομια..
1. Παραγωγη ρευματος
- γεννητρια βενζινης/πετρελαιου/αεριου/κυψελων (ρωτα τους ειδικους για τις κυψελες.. πολυ ακριβο αλλα καιει ενα υγρο και παραγει ενεργεια και νερο)
- φωτοβολταικα πανελ, αναλογα με τον χωρο που εχει
- ανεμογεννητρια
2. ζεστο νερο
- με αεριο μεσω μποιλερ
- με πετρελαιο μεσω μποιλερ παλι
αυτα ειτε μαζι με την θερμανση του χωρου σε μια συσκευη ειτε μονο τους...
[Email]
Maximos

[Avatar]

JackMc wrote:Λοιπόν...τα βρήκα όλα τα στοιχεία πωλήσεων που έψαχνα!
Ηταν πολύ χρήσιμα τα links...

και τώρα θα σας κάνω την εξής ερώτηση...
θέλω να βρω τι συσκευές μπορεί να έχει ένα τροχοσπιτο για την παραγωγή ενέργειας και ηλεκτρικού ρεύματος
σε απλά Ελληνικά...
Αν ένα τροχόσπιτο ή ένα αυτοκινούμενο είναι σταθμευμένο και δεν έχει πρόσβαση σε ηλεκτρικό ρεύμα...αν εξαιρέσουμε την Μηχανή του αυτοκινήτου, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο Ιδιοκτήτης για να παράξη ρεύμα ή να ζεστάνει το νερό? Τι καύσιμο καίει? και τι αυτονομιά έχει?
(είτε αυτή είναι στον στανταρ εξοπλισμό του οχήματος ή διαθέσιμη aftermarket)

αν μου δείτε καλό input...μας βλέπω να φτιάχνουμε το τροχόσπιτο του μέλλοντος.
; - )

Αγαπητέ φίλε, εκείνο που θα πρότεινα να κάνεις, ... είναι πρώτα από όλα μια μικρή "εμπλοκή" ... δοκιμή ... όπως θέλεις πέστο, με τον χώρο των τροχόσπιτων ... είτε αυτοκινούμενων είτε ρυμουλκούμενων ...
Αν δεν ζήσεις από κοντά ... αν δεν κατανοήσεις κάποια απλά για όλους όσους ασχολούνται με το αντικείμενο ... πολύ φοβάμαι, ότι θα το δείς αρκετά επιφανειακά το όλο θέμα .
Κάνε βόλτα σε κάποιες εκθέσεις, ο Αντώνης ήδη εκφράστηκε θετικά να βοηθήσει ... είναι πολύ καλός γνώστης του θέματος ... σίγουρα θα μάθεις πολλά όταν μιλήσεις μαζί του .
Στην ανάγκη, νοίκιασε ένα αυτοκινούμενο ... ζήσε για λίγο αυτή την ατμόσφαιρα ... ζήσε από πρώτο χέρι το τι σου παρέχει ένα τροχόσπιτο ... ανακάλυψε και προσωπικά τι άλλο θα ήθελες εσύ να σου παρέχει ... συζήτησε με ανθρώπους σχετικούς ... ζήσε τον "χώρο" ...

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις με τις προτάσεις-υποδείξεις που αναφέρω ... μόνο έτσι πιστεύω θα γίνεις πιό αντιπροσωπευτικός και πιό αληθινός στην μελέτη σου

Φιλικά

Μάξιμος
[Email]
JackMc

σήμερα βλέπω τα post γιατί λόγω εξεταστικής, έίχα μπλέξει και είχα αφήσει ακι την εργασία στην άκρη!
aris05,
αυτό με τις κυψέλες με φτιαξε πολύ...γιατί έχψει άμεση σχέση με αυτό που σκεφτόμουν να μελετήσω στην εργασία μου!
Και βασικά θα κάτσω να το ψάξω να δω τι υπάρχει διαθέσιμο από καταστευαστές ή από εταιρείες με αξεσουάρ!
Και το πιο δύσκολο είναι να βρω όλες τις εταιρείες με αξεσουάρ που δραστηριοποιούνται στο χώρο...για να δω τι φέρνουν...

Μάξιμε,
Σωστό αυτό που λες...και μπορεί να την κάνω την κίνηση φέτος το και να κάνω διακοπές με τροχόσπιτο,
απλά θεωρώ ότι αν μαζέψω αρκετή πληροφορία πριν ξεκινήσω την εκδρομη...θα μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα αυτά που θα βλέπω τότε!
τώρα θα μαζέψω τα στοιχεία που χω λίγο χρόνο...τον Αύγουστο αν μου κάτσει θα πάω καμια ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΑΔΑ...και σεμπτέμβρη με βλέπω να φορτώνομαι στον Αντώνη!

Πάντως thanks a lot!
J.M.

Forum Index » ΓΕΝΙΚΑ
Go to: