ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧ. ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημιουργήστε το δικό σας ερώτημα(topic) και ανταλλάξτε γνώμες με τους υπόλοιπους χρήστες
Απάντηση
Leontas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Leontas » Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:30 pm

Καλημέρα/καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.Είμαι ο Ηλίας κ σκέφτομαι να αγοράσω ένα τροχόσπιτο-τροχοβίλα(τουλάχιστον 6,5μ) με σκοπό να το εγκαταστατήσω σταθερά(ακίνητο χειμώνα καλοκαίρι) αλλά κάτω απο τεράστιο υπόστεγο,σε ενα οικόπεδο στο Λουτράκι.
Έχω δεί αρκετά μοντέλα κ διάφορες αγγελίες που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μου,αλλα θα ήθελα να έχω κ τη γνώμη κάποιων πιο έμπειρων κ πιο ψαγμένων,ώστε να ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω σε ένα τροχόσπιτο,ώστε να μη με ταλαιπωρήσει αργότερα με διάφορες ζημιές(ηλ.συσκευές-εγκαταστάσεις,σαπίσματα ή σπασίματα ) κ τι προδιαγραφές πρέπει να έχει για να δεχθεί αυτά που θέλω να του βάλω.

α)Όπως ανέφερα κ παραπάνω,το θέλω για να το τοποθετήσω σταθερό σε ένα οικόπεδο,όπου δεν θα βρέχεται κ δεν θα λιάζεται,αλλά μπορεί να λαμβάνει λίγο απο την αλμύρα της θάλασας κ διάφορους αέρες με χόμα,αφού το μέρος είναι ανοικτό κ έχει αρκετό αέρα εκεί.Οπότε θα ήθελα να ξέρω κατα πόσο χρειάζεται προστασία κ ποιός είναι ο ευκολότερος κ καλόγουστος τρόπος προστασίας του(σκεφτόμουνα χοντρό νάυλον περιμετρικά του υπόστεγου αλλά θα υπάρχουν κάποια μικρά κενά)?Σε ποιά σημεία θα πρέπει να κοιτάξω το εξωτερικό περίβλημα,ώστε να εντοπίσω τυχόν ζημιές που μπορεί να έχει?

β)Δεν επιθυμώ να λειτουργώ καθόλου το γκάζι,αλλα πρόκειται είτε να του δώσω σταθερή παροχή ρεύματος 220V ,είτε να του εγκαταστήσω σύστημα με ηλιακούς συλλέκτες .Με τι χρειάζεται να είναι εξοπλισμένο το τροχόσπιτο ώστε να μπορεί να δεχθεί αυτές τις μετατροπές κ αν γνωρίζετε το κόστος αγοράς συστήματος συλλογής ηλιακής ενέργειας?

γ)Τι συντήρηση χρειάζεται κ πόσο συχνά, για χρήση 2 σαββατοκύριακων το μήνα?Γνωρίζετε μήπως κ το κόστος αυτής χοντρικά?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που κάνατε να διαβάσετε το θέμα μου κ αναμένω τις συμβουλές σας

Με εκτίμηση
Ηλίας απο Αθήνα

Maximos
Επικοινωνία:

Re:ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧ. ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από Maximos » Τετ Δεκ 02, 2009 5:40 pm

Αγαπητέ Ηλία,

Πολύ φοβάμαι, ότι δεν θα βρείς εδώ, απαντήσεις σε πολλές από τις απορίες σου.
Τουλάχιστον εγώ, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Ζητάς κάτι, που θα είναι μόνιμο και σταθερό, ενώ ένα τροχόσπιτο ... κινείται, σήμερα είναι εδώ, αύριο είναι αλλού ...!
Όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους, έχουν άλλο προορισμό και άλλη λογική.
Ουσιαστικά, το μέν ένα είναι ... "σπίτι", το άλλο είναι ... τροχόσπιτο.
Αυτό από μόνο του, υπαγορεύει ότι πρέπει να γίνουν κάποιες βελτιώσεις και ενισχύσεις, (πχ. στο δάπεδο), ενώ τυχόν επεμβάσεις στα τοιχόματα, πρέπει να γίνουν με πολύ προσοχή, αφού υπάρχει ο κίνδυνος να σαπίσει ο ξύλινος σκελετός ...

Περίμενε πάντως και άλλες τοποθετήσεις ...

Πολύ φιλικά

Μάξιμος

panamach
Επικοινωνία:

Re:ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧ. ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από panamach » Τετ Ιαν 06, 2010 4:34 pm

εχει δικιο ο Μαξιμος

τροχος+σπιτι = τροχοσπιτο .......δηλαδη κινηση !!

Leontas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Leontas » Πέμ Ιαν 07, 2010 1:57 am

οκ παιδιά...σας ευχαριστώ πάντως που το κοιτάξατε!
θα δω πως θα το πατεντάρω...αχχαχαααχ...μιλάμε ξανα!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες