ΚΑΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΛΛΑ.............

Δημιουργήστε το δικό σας ερώτημα(topic) και ανταλλάξτε γνώμες με τους υπόλοιπους χρήστες
Απάντηση
KOSTO1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KOSTO1 » Παρ Απρ 10, 2009 4:51 am

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΧΑΙΡΕΤΩ ΕΝΘΕΡΜΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ !!!! ΚΑΙ ΤΟΥΣ "ΖΑΜΠΕΤΗΔΕΣ" .....ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!! ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΥΖΑΚΙ....!!!!
ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ..... ΛΟΙΠΟΝ ΡΩΤΩ ΕΓΩ Ο ΑΦΕΛΗΣ ... ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΝ ΒΡΕΙΣ CAMPING ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.!! ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ..? ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΖΙ.
ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ BAN ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΜΕ ΜΕΤΑΛΙΚΕΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΕΞΩ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ!!!! ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΙΔΕΕΣ......!!!

Άβαταρ μέλους
Admin
Επικοινωνία:

Re:ΚΑΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΛΛΑ.............

Δημοσίευση από Admin » Δευ Απρ 13, 2009 8:41 am

Καλησπέρα KOSTO1
μακάρι να βγάζετε άκρη με όσα ξέρουμε και να βρίσκετε λύσεις και εσείς όλοι οι τροχοσπιτάδες να μας "ζαλίζετε".

Για την ασφάλεια σας θα έλέγα ότι όπου σας κάνει κλικ και νιώθετε ασφαλείς εκεί κοιμάστε. Προσωπικά πήγα με αυτοκινούμενο με την οικογενεια στο Νεστόριο της Καστοριάς και απο εκεί στις Πρέσπες στους Ψαράδες και κοινηθηκα την μια νύχτα στο δημοτικό σχολείο του Νεστορίου και στις Πρέσπες δίπλα στο αστυνομικό τμήμα.

Εκεί αισθάνθηκαμε ασφαλής εκεί κοιμήθηκαμε.

Σίγουρα θέλει προσοχή.

Αντώνης Ζαμπέτας

triteknos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από triteknos » Τετ Απρ 22, 2009 12:24 am

Καλημερα σε ολους, και Χρηστος Ανεστη.

Φιλε ΚΟΣΤΟ1,

Ο Αντωνης εχει απολυτο δικιο, οι εποχες που διανυουμε ειναι πολυ επικυνδυνες. Πριν 10 με 15 χρονια μπορουσες να κανεις ελευθερο camping....σημερα πρεπει να εχεις και εναν security διπλα σου. Και αν υπολογισεις και την κριση....τοτε..... αστα.
Οπως εσυ ετσι και εγω εχουμε οικογενεια....και γνωμη μου θα ηταν οσο μπορουμε να πηγαινουμε σε οργανομενα camping, οσο τα οικονομικα μας το επιτρεπουν.

Να εισαι καλα εσυ και η οικογενεια σου!!!!!!
ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΝΕ ΠΙΣΩ! ΕΝΑ ΒΕΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ.

Δημήτρης Κορρές
O Εικόνα Εικόνα Εικόνα

KOSTO1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KOSTO1 » Πέμ Απρ 23, 2009 2:32 am

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ , ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ...

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΔΙΩΧΝΑΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΑΝ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΟΥΣ, ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΔΗΜΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ,ΠΩΣ "ΕΣΕΙΣ" ΚΥΡΙΟΙ (ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Ο ΤΟΝΟΣ) ΜΕΝΕΤΕ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?? ΕΕΕΕ !!! ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΗ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...!!!
ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΠΑΜΕ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΕΛΗΜΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ !!

buyaris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από buyaris » Πέμ Απρ 23, 2009 6:23 am

Χαίρε Σπύρο,

παρατήρηση δεν κάνει και δεν έχει δικαίωμα να κάνει κανείς από την στιγμή που η χρήση του αυτοκινουμένου είναι όπως ενός ΙΧ. Δηλαδή, αν παρκάρεις και δεν ανοίξεις τέντα, ή παράθυρα (εκτός από συρόμενα και καταπακτές) και δεν βγάλεις τραπέζια , καρέκλες κλπ, δεν μπορεί κανένας να σου πει τίποτε. Εκτός επίσης και αν απαγορεύεται το παρκινγκ. Τώρα , αν υπάρχει πινακίδα που απαγορεύει το κάμπινγκ και πάλι δεν μας αγγίζει γιατί δεν έχουμε τροχόσπιτο αλλά ΙΧ αυτοκίνητο. Η μόνη περίπτωση λοιπόν είναι όπως είπα και πριν να απαγορεύεται το πάρκινγκ γενικά , όπως επίσης και όταν υπάρχει ειδική σήμανση απαγόρευσης παρκαρίσματος για κάμπερ η οποία όμως εκδίδεται με απόφαση του δημοτικού συμβουλίου της περιοχής.

φιλικά,

Buyaris
Τι κοινό έχει ο Οδυσσέας, ο Cousteau κι εγώ;

Μα, φυσικά, την Κ α λ υ ψ ώ!!!

sotiris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sotiris » Πέμ Απρ 23, 2009 2:14 pm

Σύμφωνοι,ρε παιδιά,εμείς το ξέρουμε,αλλά όταν έρθει ο βλάκας και σου την πει και σου κολλάει και σου χαλάσει σε τελική ανάλυση την διάθεση ,τι κάνεις ;
Φωνάζεις εσύ τις Αρχές και δεν βρίσκεις άκρη ,σαν ξενομπάτης στα μέρη τους η φεύγεις και πας αλλού ,βλαστημώντας ;,Η διάθεσή σου όμως,έχει γίνει κομμάτια και θρύψαλα!!! Έτσι κι αλλιώς,σου την σπάσανε!!! :evil:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris την Πέμ Ιαν 01, 1970 2:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σωτήρης
Η φύση είναι το σπίτι μας!

magbas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από magbas » Παρ Απρ 24, 2009 4:36 pm

sotiris έγραψε:Σύμφωνοι,ρε παιδιά,εμείς το ξέρουμε,αλλά όταν έρθει ο βλάκας και σου την πει και σου κολλάει και σου χαλάσει σε τελική ανάλυση την διάθεση ,τι κάνεις ;
Φωνάζεις εσύ τις Αρχές και δεν βρίσκεις άκρη ,σαν ξενομπάτης στα μέρη τους η φεύγεις και πας αλλού ,βλαστημώντας ;,Η διάθεσή σου όμως,έχει γίνει κομμάτια και θρύψαλα!!! Έτσι κι αλλιώς,σου την σπάσανε!!! :evil:

Αγαπητέ sotiris
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα και μπορώ να πω και χειρότερα ακόμη. Πέρυσι στο βοϊδομάτη το Πάσχα ένας "κύριος" έφερε τα πάνω-κάτω και με την επιμονή του "διέλυσε" στην κυριολεξία την εκδήλωση της Ε.Λ.Α.Τ και ανάγκασε τούς 70 και πλέον camperίστες φίλους να αποχωρήσουν "κακήν κακώς".'Εγινε λοιπόν εκεί όπως τα αναφέρεις ανωτέρω.
Έφυγαν βλαστημώντας,η διάθεσή τους έγινε "κομμάτια και θρύψαλα". Έτσι κι αλλιώς,τους την σπάσανε!!! .Κρίμα γιατί τα αρνιά έμειναν αφάγωτα.
Πέρασε όμως ένας ολόκληρος χρόνος και καμία κίνηση δεν έγινε προς τούς φορείς τις πολιτείας.'Εστω μία παράσταση στο Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών,μία πρώτη επαφή με τους αιρετούς μας άρχοντες για και να τους εξηγήσουν ότι αυτά τα εργαλεία πού ονομάζονται "αυτοκινούμενα τροχόσπιτα" 'έχουν πληρώσει Τέλη Ταξινόμησεις και ΦΠΑ στο κράτος και πρέπει επιτέλους να αποφασίσουν πώς να μάς αντιμετωπίζουν τα ελεγκτικά και Αστυνομικά Όργανα. Και όπως σωστά επισήμανες " Φωνάζεις εσύ τις Αρχές και δεν βρίσκεις άκρη".
Όμως παρά το Βατερλό του Βοϊδομάτη "εμείς αγωνιζόμαστε" ειρηνικά και ψήνουμε και τρώμε μέσα στην τρελή χαρά.

Maximos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maximos » Παρ Απρ 24, 2009 5:18 pm

Γειά σας,

Αγαπητέ "magbas", πότε η πολιτεία, στάθηκε δίπλα στον "κατασκηνωτή" για να σταθεί και τώρα ;
Ποιά ελεγκτικά και ποιά αστυνομικά όργανα γνωρίζουν το θέμα ;
Το πάνω "χέρι" το έχουν πάντα τα ...ενοικιαζόμενα δωμάτια και τα ξενοδοχεία. Έχουμε "κυνηγηθεί" άπειρες φορές στο παρελθόν, γιατί "λερώνουμε τον χώρο "...!!!
Υπόψη, ότι ακόμη και με την σκηνή (σε ελεύθερο camping) είχαμε χημική τουαλέτα ... Θυμάμαι στο Πευκί, να μου λέει ότι τον κοροϊδεύω, όταν του είπα για χημική τουαλέτα !!
Όταν του ζήτησα τα στοιχεία του, τότε μου είπε, εντάξει εσύ, αλλά οι ...άλλοι πρέπει να φύγουν, έχουμε καταγγελίες από τα ενοικιαζόμενα !!!
Απλά, αγνοούν το "θέμα" και είναι ήσυχοι, σου λέει δεν υπάρχει ! Θέλει κόπο, πολύ κόπο, αγώνα, μεγάλη προσπάθεια και κυρίως συντονισμό, για να αλλάξει το ...κλίμα .
Καλή η Λέσχη, αλλά αν λειτουργεί "παρεϊστικα", ίσως κάποια στιγμή "ξεφουσκώσει" ο ενθουσιασμός και η όλη προσπάθεια.
Παρακολουθώ, στο μέτρο του δυνατού την Λέσχη, που δίνει περισσότερο έμφαση στις συναντήσεις και λιγότερο στις παραστάσεις και στο "κυνήγι" των αρμοδίων.
Δεν είμαι "μέσα", για να γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά από όσα διαβάζω από το περιοδικού του χώρου (Camper), εκεί έχω καταλήξει.
Προσωπικά, έχω σταματήσει το camping εντός, εδώ και κάποια χρόνια. Στην υπόλοιπη Ευρώπη (που θέλουμε να λέμε ότι ανήκουμε), το τροχόσπιτο και το camping το σέβονται και το προσέχουν .

Μάξιμος

magbas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από magbas » Δευ Απρ 27, 2009 8:45 am

Maximos έγραψε:Γειά σας,

Αγαπητέ "magbas", πότε η πολιτεία, στάθηκε δίπλα στον "κατασκηνωτή" για να σταθεί και τώρα ;................Το πάνω "χέρι" το έχουν πάντα τα ...ενοικιαζόμενα δωμάτια και τα ξενοδοχεία............

Μάξιμος
καλησπέρα Maximos,
Δυστυχώς εκτός από τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και ξενοδοχεία υπάρχουν και οι ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές ομπρελών, καντινών, camping, αλλά και οι ιδιοκτήτες πολυτελών κτισμάτων ή ακόμη και απλών κτισμάτων από λαμαρίνες πού όταν βλέπουν ότι εγώ ή εσύ είσαι είμαστε πάνω στο κύμα ενοχλούνται και τότε γίνονται "καλοθελητές" και φωνάζουν την αστυνομία για να εφαρμόσει τον Νόμο.

Maximos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maximos » Δευ Απρ 27, 2009 9:06 am

magbas έγραψε:
Maximos έγραψε:Γειά σας,

Αγαπητέ "magbas", πότε η πολιτεία, στάθηκε δίπλα στον "κατασκηνωτή" για να σταθεί και τώρα ;................Το πάνω "χέρι" το έχουν πάντα τα ...ενοικιαζόμενα δωμάτια και τα ξενοδοχεία............

Μάξιμος
καλησπέρα Maximos,
Δυστυχώς εκτός από τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και ξενοδοχεία υπάρχουν και οι ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές ομπρελών, καντινών, camping, αλλά και οι ιδιοκτήτες πολυτελών κτισμάτων ή ακόμη και απλών κτισμάτων από λαμαρίνες πού όταν βλέπουν ότι εγώ ή εσύ είσαι είμαστε πάνω στο κύμα ενοχλούνται και τότε γίνονται "καλοθελητές" και φωνάζουν την αστυνομία για να εφαρμόσει τον Νόμο.
ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα, μαζί σου.
Πράγματι, αυτού του είδους ..."καλοθελητές" υπάρχουν αρκετοί, οι οποίοι με τον καιρό ...αυξάνονται όλο και περισσότερο !
Παλιότερα, ήταν τα ..."ενοικιαζόμενα" δωμάτια και τα ξενοδοχεία. Τώρα η γκάμα έχει μεγαλώσει πολύ και είναι και ευρηματικοί σε τρόπους και απαιτήσεις ...!
Αυτών των "λογικών" πληρώνουμε τα κατάλοιπα και δυστυχώς θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε ...!
Λες και όσοι έχουν τροχόσπιτα (γενικά), δεν αγοράζουν εφόδια, δεν καταναλώνουν, δεν αφήνουν χρήματα στην περιοχή, ...είναι αποδιοπομπαίοι !!!

Υπομονή ...

Μάξιμος

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης