ΑΠΟΒΛΗΤΑ WC

Τεχνικα θεματα γυρω απο το τροχοσπιτο και το αυτοκινουμενο. Γραψτε και ανταλλαξτε αποψεις με αλλους τροχοσπιταδες γυρω απο τεχνικα θεματα που σας απασχολουν.
Απάντηση
KOSTO1
Επικοινωνία:

ΑΠΟΒΛΗΤΑ WC

Δημοσίευση από KOSTO1 » Τρί Απρ 06, 2010 9:12 am

ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΑΣ , ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΕΤΕ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΑΔΕΙΑΖΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΣΑΣ??? ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΒΟΘΡΟ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ ??? ΚΙ ΑΝ ΟΧΙ ΤΙ ΜΕΛΛΕΙ ΓΕΝΕΣΘΕ????

ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ????

Άβαταρ μέλους
Admin
Επικοινωνία:

Re:ΑΠΟΒΛΗΤΑ WC

Δημοσίευση από Admin » Τρί Απρ 06, 2010 1:17 pm

Και φυσικά μπορείς να τα αδειάσεις στην τουαλέτα του σπιτιού σου. Όχι μόνο μπορείς αλλά θα έλεγα ότι ΜΟΝΟ εκεί θα πρέπει κανείς να αδειάζει τα λοίματα της τουαλέτας καθώς στις περισσότερες πόλεις υπάρχει βιολογικός καθαρισμός οπότε προστατεύουμε και το περιβάλλον απο το να " τα " ριξουμε όπου να ναι.

Άποψη μου.

Αντώνης

Patrinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Patrinos » Πέμ Απρ 08, 2010 2:28 pm

Ο φίλος KOSTO1 αναφέρετε σε βόθρο (όχι αποχέτευση) δηλαδή μήπως τα χημικά καταστρέφουν τα βακτήρια?

Άβαταρ μέλους
Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Admin » Παρ Απρ 09, 2010 4:20 am

Κώστα καλημέρα,

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς βακτήρια.

Εδώ και 5 χρόνια έχει απαγορευτεί απο την σύνθεση των χημικών για την τουαλέτα ενα επιβλαβές για το περιβάλλον συστατικό, η φορμαλδεϊδη αν την γράφω σωστά. Με αυτό το σκεπτικό μπορούμε να αδειάσουμε την χημική τουαλέτα και στον βόθρο μας.

Αν πάλι θέλετε να απαλλαγείτε απο τα χημικά στην τουαλέτα και να μπορείτε να αδειάζετε παντού τα απόβλητα μπορείτε να βάλετε στην τουαλέτα σας το σύστημα SOG.
Δείτε το σχετικό link : http://www.frankana.de/navigate.do?kgrpId=5203

Για απορίες πάντοτε στην διάθεση σας.

Αντώνης

Patrinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Patrinos » Παρ Απρ 09, 2010 4:34 am

Βακτήρια είναι μικροοργανισμοί που αναπτύσσονται μέσα στο βόθρο και με αυτό τον τρόπω γίνεται μια αυτοκάρθαση. Εγώ πάντως όταν επιστρέφω στο σπίτι μου και έχω χρησιμοποίηση την τουαλέτα στο δρόμο την αδειάζω στην τουαλέτα του σπιτιού μου (βόθρο) και μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

KOSTO1
Επικοινωνία:

ΑΠΟΒΛΗΤΑ WC

Δημοσίευση από KOSTO1 » Παρ Απρ 09, 2010 9:40 am

ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΚΑΣΣΕΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΤΟ SOG ΣΤΙΣ ΦΟΡΗΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΙ ΖΑΜΠΕΤΑ????

Άβαταρ μέλους
Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Admin » Παρ Απρ 09, 2010 4:26 pm

Στις φορητές κάνεις αυτό που κάνει ο Κώστας ο φίλος μας ο patrinos. Στον βόθρο τα ρίχνεις και τελειώνεις.

:wink: :wink: :wink:

KOSTO1
Επικοινωνία:

ΑΠΟΒΛΗΤΑ WC

Δημοσίευση από KOSTO1 » Παρ Απρ 09, 2010 11:42 pm

ΦΤΟΥΥΥ !!!!!! ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ....ΧΑ! ΧΑ!

SUPERFASTV
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SUPERFASTV » Κυρ Απρ 18, 2010 4:32 am

ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΟ (ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ)ΓΙΑ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΧΗΜΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ????
ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΕΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΗΝ ΧΗΜΙΚΗ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ .ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΗΜΙΚΟ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑ ΦΗ ΜΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ.ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΧΩΡΟ

blucamperista
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blucamperista » Παρ Απρ 23, 2010 8:16 am

SUPERFASTV έγραψε:ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΟ (ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ)ΓΙΑ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΧΗΜΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ????
ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΕΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΗΝ ΧΗΜΙΚΗ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ .ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΗΜΙΚΟ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑ ΦΗ ΜΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ.ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΧΩΡΟ

Στα camping το σημειο που αδειαζουμε τη χημικη ειναι ΠΑΝΤΑ διαφορετικο απο τις κοινες τουαλετες, (διακρινεται ευκολα και απο το σχημα και τις διαστασεις της λεκανης).
Σιγουρα πρεπει να αδειαζουμε την χημικη σε ειδικα μερη. Αλλα πιστευω οτι αν χρησιμοποιησουμε απο αναγκη το βοθρο μας για μια φορα το χρονο δεν συμβαινει και τιποτα.
Καλο ειναι ομως να πηγαινουμε στα ειδικα μερη.
Καταλαβαινω οτι η ελλαδα στερειται υποδομης.
Δεν πιστευω να κοστιζει πολυ στους μεγαλους δημους της χωρας, (μα και στους μικρους), η δημιουργια ενος τουλαχιστον ειδικου μερους για ανεφοδιασμο αυτοκινουμενων και τροχοσπιτων.
Θα αποτελουσε μαλιστα ενα μεγαλο βημα εκσυγχρονισμου, για να παψουν πια οι ξενοι τουριστες να θεωρουν την ελλαδα τριτοκοσμικη χωρα τουλαχιστον στον τομεα του περιοδευοντα τουρισμου.
Ας ελπισουμε να κανει την πρωτια ο δημος θεσσαλονικης (ιδιαιτερη και πολυαγαπημενη μου πατριδα!)
Αν τυχον υπαρχουν ειδικα μερη για ανεφοδιασμο αυτοκινουμενων και τροχοσπιτων, γραψτε που ειναι, και θα ενημερωσω αμεσως τους ιταλικους καταλογους.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες