Χρονια αραγμενο και χρηζει συντηρησης

Τεχνικα θεματα γυρω απο το τροχοσπιτο και το αυτοκινουμενο. Γραψτε και ανταλλαξτε αποψεις με αλλους τροχοσπιταδες γυρω απο τεχνικα θεματα που σας απασχολουν.
ChrisD
Επικοινωνία:

Χρονια αραγμενο και χρηζει συντηρησης

Δημοσίευση από ChrisD » Πέμ Μάιος 13, 2010 8:51 am

Γεια σας κι απο εμενα.

Τα θερμα μου συγχαρητηρια για την προσπαθεια που γινεται στο χωρο και που επιτελους βρηκα ενα μερος που ειναι μαζεμενοι αρκετοι τροχοσπιταδες και καμπιστες γενικότερα. Πιστευω ειναι κατι που ελειπε απο τον Ελληνικο χωρο.

Καμπιστης κι εγω απο μικρο παιδι πηγαινα camping με τους γονεις μου με σκηνή και αργοτερα με τροχοσπιτο. Εδω και χρονια πλεον αφου μεγαλωσα ειχα επιλεξει την ελευθερια που σου προσφερει η σκηνη και για αρκετα χρονια ηταν πιστος συντοροφος στην διακοπες μου. Αφου ομως υπαρχει ακομα στην οικογενεια το τροχοσπιτο που χρησιμοποιουσαμε "τοτε" (δικαετια 80 και 90) ειπα να το κανω ενα μικρο συμμαζεμα και να το βγαλω παλι στην κυκλοφορια.

Εδω ξεκινανε και οι ερωτησεις μου μιας και δεν εχω ασχοληθει χρονια τωρα με τροχοσπιτο και κοιταω να μαθω. Το τροχοσπιτο ήταν αραγμενο κατω απο στέγαστρο και μακρια απο βροχη και πολυ ηλιο εδω και 13 χρονια περιπου. Αυτο ηταν και η μεγαλη του σωτηρια μιας και δεν εβγαλε πολλα προβληματα.
Το σασι ειναι σχετικα καθαρο και χωρις σκουριες. Εκατσα και το καθαρισα και το εβαψα και εγινε σαν καινουργιο
Το εσωτερικο του ειναι σε καλη κατασταση εκτως απο κατι μεντεσεδακια απο ντουλαπια που ειχαν χαλασει απο τοτε και δεν ασχοληθηκε κανεις. Μικρολεπτομερειες θα πει κανεις που ενοχλουν ομως.
Γενικα καθαρισα και συντηρησα οτι μπορουσα, εβαψα σημεια που ειχαν επιφανειακη σκουρια, αλλαξα λαστιχα, φρενα, ρουλεμαν τροχων και φαναρια και το τροχοσπιτο ειναι σε κατασταση να κινηθει και παλι απροβληματιστα.

Θελω ομως συμβουλες σε μερικα προβληματα που δε μπορεσα να λυσω:
- Εξωτερικο πλυσημο....οσο κι αν προσπαθησα με πιεστικο, με βουρτσες κτλ δε μπορεσα να βγαλω την κιτρινιλα που εχει αφησει η χρονια σκονη. Μονο μετα απο πολυ τριψιμο στην οροφη με ειδικα νανοϋλικά καταφερα να επαναφερω το λευκο χρωμα αλλα ηταν πολυ κουραστικό και χρονοβόρο. Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε καποιο καλο καθαριστικο για την αφεραιση αυτων των ρυπων.
- Απο τον ηλιο εχουν "καει" τα χερουλια μανουβραρισματος καθως και καποιες πλαστικες ασφαλειες-κλειδαριες παραθυρων. Θα ηθελα καποια υποδειξη ως προς το τι μπορω να χρησιμοποιησω σαν ανταλλακτικό. Δε θα ιναι και πολυ ευχαριστο να μεινεις με το χερουλι στο χερι προσπαθωντας να μανουβραρεις το τροχοσπιτο...ποσο μαλλον αν προκληθει και ζημια ή τραυματισμος!
- Οι φωταγωγοι οροφης ειχαν σπασει σε κανα-δυο σημεια παλια, κολληθηκαν χωρις προβλημα αλλα δυστυχως καπου καπου βαζουν νερα. Ειναι δυνατη η αντικατασταση τους?
- Στα εξωτερικα αλουμινια που περναει η σκηνη υπηρχαν κατι διακοσμητικές λωριδες πλαστικου οι οποιες ταυτοχρονα κρυβουν τις βιδες συγκρατησης των αλουμινιων. Και αυτα με τα χρονια ξεράθηκαν-μαζεψαν και ψαχνω για ανταλλακτικά αυτών. Δε ξερω ομως ουτε πως να τα ζητησω

Αυτα τα ολιγα για αρχη. Ελπιζω να μην ειμουν κουραστικος και να μη βγουν κι αλλα προβληματα κατα τη συντηρηση του τροχοσπιτου καθως απο οσο το εψαξα ειναι μαρκας Roller και η εταιρια εχει κλεισει εδω και χρονια, κάνωντας την ευρεση δικών του ανταλλακτικών λίγο δύσκολη.

Ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων.

Χρηστος

Άβαταρ μέλους
Admin
Επικοινωνία:

Re:Χρονια αραγμενο και χρηζει συντηρησης

Δημοσίευση από Admin » Παρ Μάιος 14, 2010 12:54 am

Καλημέρα Chris,

καλωσήρθες στην τροχοσπιτο παρέα μας.

Το Α και το Ω σε ένα τροχόσπιτο είναι η στεγανότητα. Πληρεί αυτήν την προυπόθεση, τα άλλα είναι ΄πολύ μικρότερης σημασίας και κόστους.

Ένα παράδειγμα. Αναφέρεις τις χειρολαβές έλξης ότι έχουν καεί απο τον ήλιο και μπορεί να σπάσουν και να τραυματιστεί κάποιος. Η μεγαλύτερη ζημιά που μπορεί να πάθεις είναι απο εκείνα τα χερούλια να μπαίνει το νερό, εσύ να το δείς μετά απο 5 χρόνια γιατί το τοίχωμα είναι 30 mm και για να περάσει το νερό απο έξω και να το δείς απο μέσα θα πάρει αρκετό χρόνο. Κόστος αντικατάστασης χερουλιών τώρα απο 16-25 € και τα τέσσερα, κόστος επισκευής μούρης περίππου 700 €!!!!! Διαλέγεις και παίρνεις.

Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τα καπάκια οροφής. 69 € κάνει κομπλέ το καπάκι οροφής με άνοιγμα τρύπας 40 χ 40 cm και επισκευή ουρανού μην ρωτάς καλύτερα.

Για αυτό σου προτείνω τον ΔΩΡΕΑΝ τεχνικό έλεγχο 12 σημείων ( http://www.zampetas.gr/ipiresies.asp ) που προσφέρουμε στους πελάτες μας και αν παρουσιαστούν προβλήματα ή βλάβες, να σου προτείνουμε τα ανταλλακτικά, τις τιμές τους, το κόστος τοποθέτησης και αν " ποιάνουν " τα χέρια σου τότε να σου πούμε πως να το κάνεις, να γλυτώσεις το κόστος εργασίας.

Εμάς μας ενδιαφέρει το τροχόσπιτο σου να είναι καλά και όχι να πάρουμε απαραίτητα τα χρήματα σου για ανούσια πράγματα.

Πάντα στην διάθεση σου και όλων των τροχοσπιτάδων

Αντώνης

ChrisD
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChrisD » Παρ Μάιος 14, 2010 5:54 pm

Αντωνη σε ευχαριστω για το καλοσορισμα!

Η στεγανωτητα μου ειναι οκ. Οταν το ειχε αγορασει ο πατερας μου το τροχοσπιτο το ειχε λύσει και δέσει παλι περνώντας σιλικονη οπου ηταν απαραίτητο. Αυτό μαζι με το γεγονός οτι ήταν κατω απο στέγαστρο το έσωσε. Δεν βαζει νερα πουθενά, δεν ειχα ποτε υγρασίες πουθενά οπως και δεν ειδα κατι το περιεργο οταν αρχισα να ξηλωνω οτι εβλεπα χαλασμενο για να προσπαθησω να το επισκευασω ή να το αντικαταστήσω.

Το μονο κακό ειναι οτι βρίσκομαι στα Ιωάννινα και εδω δεν υπαρχει καποιο κατάστημα που να εμπορεύεται είδη τροχόσπιτου με αποτέλεσμα να έχω κι εγω ο ίδιος άγνεια στο τι μπορει να βρεθέι ή οχι απο ανταλλακτικά και να κολλάω σε κατι που εσύ ή καποιος πιο εμπειρος να θεωρεί απλό.

Γενικά είμαι άτομο που τα χέρια του πιάνουν απο πολύ έως πάρα πολύ και έχω και την πατέντα μέσα μου οπώτε δε κολλάω πολύ ευκολα σε τίποτε. Τον έλεγχο που αναφέρεις οτι κάνετε πχ τον εχω κανει ήδη μόνος μου οσο μπορω και εχω επισκευάσει οτι βρήκα χαλασμενο. Το πιο πιθανο ειναι να επισκευθω και το καταστημα σας για διάφορα ανταλλακτικά οπώτε θα τα πουμε και απο κοντά πιστεύω.

Μια απορεία ακομα που εχω ισως παλι απλη για τους γνωστες, αλλα ας την ρωτησω. Τα τελη κυκλοφορίας του τροχόσπιτου πως υπολογίζονται? Βαση του αυτοκινήτου που το ρυμουλκεί (Κυβικά?). Είναι κατι που πρέπει να τακτοποιήσω επίσης για να βγεί και πάλι στους δρόμους.

Χρήστος

Patrinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Patrinos » Κυρ Μάιος 16, 2010 1:42 am

Χρήστο καλώς ήρθες. :D Το ότι βγάζεις το τροχόσπιτο πάλι στο δρόμο είναι πολύ ευχάριστο. Για τα τέλη κυκλοφορίας, είναι ίδιο για όλα τα τροχόσπιτα, 112€ αν θυμάμαι καλά. Όταν το είχε ο πατέρας σου είχε άδεια έλξης?

ChrisD
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChrisD » Κυρ Μάιος 16, 2010 3:08 am

Καλως σας βρήκα!

Η ανακατασκευη (στην ουσια) προχωραει πολυ καλα. Το τροχοσπιτο ειναι σε καλη κατασταση ευτυχως παρ'όλα τα 30 χρόνια που εχει στην πλατη του.

Οταν το ειχε ο πατερας μου βρήκα ενα χαρτι που δήλωνε ακινησία (για να μη πληρώνει τέλη τη στιγμή που δε χρησιμοποιήται) και ενα Υπηρεσιακό Σημείωμα απο την Νομαρχία - Διεύθυνση Συγκοινωνιών που λέει οτι το τάδε Ι.Χ. αυτοκίνητο μπορεί να ρυμουλκεί το τάδε τροχόσποιτο. Φαντάζομαι εννοείς αυτό? Εκτώς αν ειναι οπως με τα αυτοκίνητα που όταν καταθέτεις πινακίδες προσκομίζεις μαζι με τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας, οπώτε θα πρεπει να παω να την πάρω πίσω.
Θα το ψάξω κι αυτο οταν έρθει η ώρα.

Patrinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Patrinos » Κυρ Μάιος 16, 2010 5:35 am

Χρήστο, νομίζω ότι αυτά τα χαρτιά που βρήκες είναι μια χαρά. Λοιπόν με αυτά τα δυο χαρτιά και με μια υπεύθυνη δήλωση (παλιά 105) που θα έχεις αποτυπώσει τον αριθμό πλαισίου του τροχόσπιτου και του αυτοκίνητου, και με 112€ πας στο Υπουργείο Μεταφορών να βγάλεις μια νέα άδεια έλξης στο δικό σου αυτοκίνητο. Απαραίτητη προϋπόθεση το αυτοκίνητο σου να έχει δυνατότητα έλξης μεγαλύτερη από το βάρος του τροχόσπιτου. Στην διάθεση σου για ότι άλλο πρόκυψη. Καλή επιτυχία.

ChrisD
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChrisD » Κυρ Μάιος 16, 2010 2:19 pm

Ευχαριστώ πολυ! Πιστευω με αυτα να βγαλω ακρη οντως. Το πολυ πολυ να ρωτησω και σε ενα μηχανολογο που ειχα βγαλει αδεια για τρειλερ παλια.

Οσο για το αυτοκινητο εχει δυναμη για τετοια δουλεια. Το τροχοσπιτο μικρο βαρος εχει απο οτι ειδα...περι τα 700κιλα. Αληθεια τα σημερινα τροχοσπιτα που βλεπω εχουν βαρος 1000-1500κιλα με τι τα ρυμουλκείτε οι υπόλοιποι? Έτσι για να δουμε τι θεωρει ο καθενας "δυνατό" οχημα που να σε παει ανετα και με ασφαλεια.
Ο πατερας μου πχ το τραβαγε με ενα Volvo 2000cc κι εγω με ενα Audi A4 1.8Τ quattro. Πιστευω θα παει πολυ ανετα στο δρομο 8)

Patrinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Patrinos » Κυρ Μάιος 16, 2010 2:48 pm

Χρήστο το αυτοκίνητο σου είναι πολύ καλό και δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την έλξη, ούτε για αυτό το τροχόσπιτο ούτε και για ένα καινούργιο στο μέλλον. :D :D :D

ChrisD
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChrisD » Κυρ Μάιος 16, 2010 4:41 pm

Έτσι πιστευω κι εγω....χρονια τωρα χρησιμοποιω τρειλερ και δεν ειχα προβλημα ποτε...αλλα ογκο και βαρος σαν του τροχοσπιτου δεν τραβηξα ποτε γι'αυτο και ρωτησα. Και απο οτι βλεπω αν συνεχισω σαν τροχοσπιτας στο μελλον με βλεπω με καποιο κοντα στα 1200κιλα... τουλαχιστον να ξερω οτι θα αλλαξω μονο τροχοσπιτο κι οχι αμαξι :lol:

Άβαταρ μέλους
Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Admin » Δευ Μάιος 17, 2010 3:31 am

Καλημέρα και απο μένα,

μην περιμένεις να δείς νερά και υγρασίες μέσα στο τροχόσπιτο. Το τροχόσπιτο όπως το λές ήταν κάτω απο στέγαστρο. Οπότε δεν μπορεί να πήρε νερά.
Η πολυκαιρία ξεραίνει τα λάστιχα και ειδικά το λάστιχο που βρίσκεται στην ένωση των τοιχωμάτων πλαινού με ουρανό και πίσω μέρους, κάτω απο το αλουμίνιο που περνάει η σκηνή. Εκείνο το λάστιχο έχει μια δική του βουτιλική μαστίχα η οποία με την πάροδο του χρόνου ξεραίνεται.

Πάρε ένα μαχαιράκι και σήκωσε το λάστιχο να δείς σε τι κατάσταση είναι η μαστίχα. Η σιλικόνη που ανέφερες δεν κάνει καμμία δουλειά. Εκεί χρειάζεται μια ειδική μαστίχα στεγανοποίησης. Επίσης δές και τα καπάκια οροφής. Αν ξήσεις το σταθερό τελάρο που ακουμπάει στο τροχόσπιτο και φεύγει υλικό, σημαίνει ότι είναι καμμένο. Άλλαξε το!!!

Απο εκεί και πέρα όποτε θέλησεις κάτι στην διάθεση σου.

Καλώς να ξαναξεκινήσεις το κάμπινγκ με το τροχοσπιτάκι του πατέρα σου. Θα προσφέρεις και σε εσένα αλλά και στα παιδιά σου μια άλλη ζωή....

Φιλικά

Αντώνης

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες