ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Τεχνικα θεματα γυρω απο το τροχοσπιτο και το αυτοκινουμενο. Γραψτε και ανταλλαξτε αποψεις με αλλους τροχοσπιταδες γυρω απο τεχνικα θεματα που σας απασχολουν.
Απάντηση
axlara
Δημοσιεύσεις:2
Εγγραφή:Πέμ Ιούλ 22, 2010 9:32 am
Επικοινωνία:
ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από axlara » Πέμ Ιούλ 22, 2010 9:54 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΩ ΑΝ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΛΛΕΞΑ ,ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ,ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ:
1)ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΧΡΩΜΑ
2)ΤΟ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΜΕ ΨΗΛΟ ΝΤΟΥΚΟΧΑΡΤΟ
3)ΣΤΟΚΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ,ΤΑ ΤΡΥΒΟΥΜΕ
4)ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΣΠΡΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΛΟ
5)ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΡΟΛΑΚΙ ΒΕΛΟΥΤΕ Κ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΙΤΣΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ!
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Ή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΟΠΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ..

Maximos
Δημοσιεύσεις:242
Εγγραφή:Κυρ Νοέμ 23, 2008 12:52 pm
Επικοινωνία:

Re:ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από Maximos » Τρί Σεπ 07, 2010 7:25 am

Αρχικά, θα ήθελα να ρωτήσω, αν αναφέρεσαι σε αυτοκινούμενο ή σε ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο ... και να εξηγηθώ, ότι δεν γνωρίζω την διαδικασία ... !
Όμως, δεν καταλαβαίνω το 2ο βήμα, όπου τρίβουμε με ντουκόχαρτο ... όταν πχ τα πλαϊνά του τροχόσπιτου, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ... ανάγλυφα, σαγρέ κλπ.
Εκεί δεν θα είναι δύσκολο, το τρίψιμο ;
Το αλουμίνιο, δεν ξέρω επίσης, αν στοκάρεται με επιτυχία.

Θα περιμένω και 'γω, τοποθετήσεις, από τεχνικούς και γνώστες της διαδικασίας .

kostas patra
Δημοσιεύσεις:28
Εγγραφή:Παρ Σεπ 17, 2010 10:22 am
Επικοινωνία:

Re:ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από kostas patra » Παρ Σεπ 17, 2010 10:36 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΒΑΦΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΣΕ ΦΟΥΡΝΟ ΜΕΣΑ ΦΥΣΙΚΑ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΛΑΚΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΩΤΑ.
ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΞΕΒΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΨΕΙΣ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ. ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΟΥΜΙΝΑ Ή ΣΙΔΕΡΑ
HOBBY 460 DELUX

constantinos_
Δημοσιεύσεις:18
Εγγραφή:Σάβ Οκτ 23, 2010 7:15 am
Επικοινωνία:

Re:ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από constantinos_ » Κυρ Οκτ 24, 2010 1:48 am

Φέτος στο camping που έχω εγκαταστήσει το τροχόσπιτο. είδα ένα ολλάνδο που έβαψε το τροχόσπιτο με hammerite!
Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!!!! :shock:

Τον ρώτησα και μου είπε ότι πρώτα το έτριψε (λίγο) ,μετά πλύσιμο και μετά το hammerite.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος απο εσάς?

Σκέφτομαι να το επιχειρήσω!



Κάποια γνώμη?
homo homini lupus

Άβαταρ μέλους
Admin
Δημοσιεύσεις:841
Εγγραφή:Τετ Νοέμ 12, 2008 7:47 am
Επικοινωνία:

Re:ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από Admin » Δευ Οκτ 25, 2010 2:00 pm

Το θέμα καίει. Τα τροχόσπιτα είναι βαμμένα με ηλεκτροστατική βαφή. Δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί αυτός ο τρόπος για μπάλωμα.

Σε φούρνο δεν μπορεί να μπεί με τίποτα. Εκεί αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες. Αποτέλεσμα θα είναι να λιώσει το φελιζόλ στα τοιχώματα.

Εμείς αποφεύγουμε το βάψιμο αλλά δεν το αποκλείουμε. Κάθε περίπτωση εξετάζεται διαφορετικά και ψάχνουμε την καλύτερη λύση.

Κατα περίπτωση έχουμε εφαρμόσει όλα όσα γράφονται εδώ στο θέμα εκτός απο το φούρνο και το hammerite.

Όποιον τρόπο και να επιλέξετε κάντε μια μικρή δοκιμή σε μια μικρή επιφάνεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Admin την Πέμ Ιαν 01, 1970 2:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

constantinos_
Δημοσιεύσεις:18
Εγγραφή:Σάβ Οκτ 23, 2010 7:15 am
Επικοινωνία:

Re:ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από constantinos_ » Δευ Οκτ 25, 2010 3:39 pm

Αρχικά θα περιμένω αυτόν το χειμώνα να περάσει, για να παρατηρήσω το τροχόσπιτο του Ολλανδού (πάνω post)...πως τα πήγε!

Εχω σκοπό στο τέλος της άνοιξης να επειχηρήσω κάτι, ώστε να βελτιώσω την εμφάνισή του! Όταν θα είναι η ώρα, θα συβουλευτώ τον admin ποιό ακριβώς καθαριστικό να χρησιμοποιήσω να φύγει αυτή η "μακα" που έχει σε πολλά σημεία.

Ήδη προσπάθησα να κάνω ένα καλό πλύσιμο με σαμπουαν αυτ/του...αλλά διαπύστωσα ότι το χρώμα έβγαινε στο σφουγγάρι-άρα τελειωμένη η βαφή του- !!!

Σκέφτομαι και τη λύση με απλής αυτ/του...

Είδωμεν...
homo homini lupus

constantinos_
Δημοσιεύσεις:18
Εγγραφή:Σάβ Οκτ 23, 2010 7:15 am
Επικοινωνία:

ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από constantinos_ » Τετ Απρ 27, 2011 3:23 pm

Λοιπόν ο καιρός πέρασε ...η άνοιξη έφτασε...και είμαι στιη σκέψη να βάψω το μικρό μου τροχόσπιτο (ο λόγος είναι αισθητικός και μόνο).

Τη λύση του hammerite την έχω βγάλει απο το μυαλό μου, οπότε προχωρώ για τη βαφή με χρώμα αυτοκινήτου απλό.

Απο τιμή έχω βρεί για την ώρα στα 30ευρώ το κιλό χωρίς τον σκληρυντή.

θα χρειαστώ (για 2 χέρια) απο ένα υπολογισμό 2 κιλά οπότε 60ευρώ + 15 σκληρυντής = 75

Αν γνωρίζει κάποιος η τιμή του κιλού είναι λίγο ακριβή ή εμένα μου φάνηκε?
homo homini lupus

Άβαταρ μέλους
Admin
Δημοσιεύσεις:841
Εγγραφή:Τετ Νοέμ 12, 2008 7:47 am
Επικοινωνία:

Re:ΒΑΨΙΜΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ

Δημοσίευση από Admin » Πέμ Απρ 28, 2011 2:13 am

Έτσι όπως το λες, το καημένο το τροχοσπιτάκι σου πρέπει να βαφεί πετύχει δεν πετύχει η βαφή.

Ο κίνδυνος είναι να ανωδιοθεί το αλουμίνιο. Το αλουμίνιο δεν σκουριάζει αλλά ανωδιόνεται. Οπότε βάψτο για να προστατευτεί το αλουμίνιο.

Καλή επιτυχία, ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες