ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΑ CAMPING - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Άβαταρ μέλους
Admin
Δημοσιεύσεις:841
Εγγραφή:Τετ Νοέμ 12, 2008 7:47 am
Επικοινωνία:
ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από Admin » Τετ Νοέμ 18, 2009 12:29 am

Καλές είναι οι απαιτήσεις μας προς το κάμπινγκ να μας παρέχει τα καλύτερα και να βελτιώνεται, αλλά θα πρέπει και εμείς να ωρίσουμε ορισμένα κριτήρια συμπεριφοράς μας στο κάμπινγκ και πρώτα απο όλα σεβόμενοι οι ίδιοι τον εαυτό μας αλλά και τους γείτονες μας στο κάμπινγκ.

Για περνάμε όλοι καλά. ΟΧΙ μόνο εμείς. Το κάμπινγκ είναι μια κοινότητα στην οποία περνάμε αρκετό χρόνο μαζί με άλλους τροχοσπιτάδες.

Πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε ώστε να περνάμε όλοι καλά????

Σας περιμένω

Φιλικά
Αντώνης

Maximos
Δημοσιεύσεις:242
Εγγραφή:Κυρ Νοέμ 23, 2008 12:52 pm
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από Maximos » Τετ Δεκ 02, 2009 5:23 pm

Πρώτα από όλα πρέπει να υπάρχει αυτοσεβασμός. Όταν σεβόμαστε τον εαυτό μας ... θα σεβαστούμε και τους γύρω μας, αλλά και τον χώρο που μας φιλοξενεί ...!
Κανονικά, πρέπει να υπάρχουν και κάποιοι κανόνες, από το ίδιο το camping, το οποίο και θα φροντίζει να τηρούνται.
Τουλάχιστον σε camping του εξωτερικού, αυτοί οι κανόνες υπάρχουν.
Στις ώρες, τις λεγόμενες κοινής ησυχίας, να μην είμαστε ... εγωϊστές ... ! Ας φροντίσουμε, εάν υπάρχουν και παιδιά, να τα συμβουλεύουμε έτσι ώστε να μην ενοχλούν, κάποιους που θέλουν να ησυχάσουν ...
Η παιδεία, χαρακτηρίζει τις πράξεις και γενικά την λειτουργία μας, ... είναι μεγάλη κουβέντα και θέλει πολύ χρόνο ... για ανάλυση ...
Δυστυχώς, αρκετοί από τους κατασκηνωτές, δεν την διαθέτουν ή τουλάχιστον δεν το δείχνουν ... ότι την έχουν ... και φέρονται, σαν να υπάρχουν μόνο αυτοί.

Αν έχουμε σαν μπούσουλα, να μην κάνουμε κάτι, το οποίο δεν θα θέλουμε να το κάνουν σε εμάς, γιατί μας ενοχλεί ... τότε πολλά πράγματα θα λειτουργούν καλύτερα στις μεταξύ μας σχέσεις !

Φιλικά

Μάξιμος

zozos
Δημοσιεύσεις:4
Εγγραφή:Παρ Δεκ 25, 2009 12:24 pm
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από zozos » Σάβ Δεκ 26, 2009 12:31 pm

ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

....... λυση : με σεβασμο προς τους κοινους κανονες και την κοινη λογικη , ωστοσο και μικρη ανεχεια σε καποιο ....ξεσπασμα του διπλανου μας , ανθρωπος ειναι και αυτος !!!!!!!!!!!.
Ομως το προβλημα δεν λυνετε ετσι ευκολα -μακαρι- γιατι δεν εγκειτε σε μας , εμεις εχουμε δικιο :lol: χα χα χα χα , και δεν διωρθωνετε κατι σε μεγαλο βαθμο μονο με δικη μας κατανοηση και συντονισμο στην κοινη λογικη , εκτος και εαν βρεθουμε πολλοι που αγαπαμε τον ''αυτοσεβασμο'' μαζι στον ιδιο χωρο (κατι σαν λαχειο) :? , oπου τοτε δεν υπαρχη και προβλημα .
Αρα , που ειναι το προβλημα και λυση του ? Κατα την γνωμη μου , το προβλημα ειναι αυτοι που ενοχλουν , και οι απαθεις , οπου ειναι πλειοψηφεια σε ολες τις φασεις της κοινωνοιας μας .
Το σοβαρο προβλημα για ολους , ξεκιναει μετα τις ευχες , και οταν η κατασταση ειναι τετοια , ωστε χρειαζετε να παρεμβουμε προς την εστια οχλησης (επαναλβανομενης η αρκετα δυνατης) , η προς την εποπτια του καμπινγκ για παρεμβαση , η οταν ενας συναθρωπος μας αδικητε . Πρεπει ? Εγω λεω ναι , ενεργητικα πια , στηρηζουμε ενα χωρο , το χωρο μας , καλο ειναι το πρωσοπικο παραδειγμα αλλα δεν φερνη γρηγορα αποτελεσματα , και η διαμονη μας συνηθως ειναι ολιγοημερη και προσμονη μιας ολοκληρης χρονιας .
Δυστηχως , βασηλευη η απαθεια γενικα , και αυτοι που παραγουν ενοχληση αποθρασυνοντε , αρα για να περναμε ολοι καλα πρεπει να γινουμε συνηδητοι και απαιτητικοι πελατες ως προς το αντιτιμο που δινουμε , και ως προς τον αδικημενο διπλανο μας -οπου μια μερα μπορει να βρεθουμε στην θεση του- τοτε μονο θα απολαυσουμε οσο το δυνατον κατι καλυτερο απο αυτο που εχουμε σημερα ........

φιλικα zozos
.....ροδα που γυριζη δεν χορταριαζει.......

dimitris_ATH
Δημοσιεύσεις:12
Εγγραφή:Τετ Σεπ 30, 2009 11:23 am
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από dimitris_ATH » Δευ Δεκ 28, 2009 1:15 pm

Αγαπητοί φίλοι χρόνια πολλά και χρόνια καλά γεμάτα υγεία και ευχάριστες στιγμές.
Αυτοεκτιμώ τον Δημήτρη (εμένα) σοβινιστή για την Ελληνική καταγωγή μου, αγαπώ πολύ την πατρίδα μου και τους Ελληνες όπου και αν βρίσκονται, στην πατρίδα μας όμως όταν συνευρισκόμαστε χάνεται το μέτρο. Συγκεκριμένα ο ξενοδοχειακός χώρος της κατασκήνωσης εύκολα εκλαμβάνεται απο τους πελάτες και φίλους τους, ως "..κάνε οτι έκανες και στο σπίτι ή π.χ. στο εξοχικό κάποιου φίλου, συγγενή κλπ..." γιατί έτσι μας αρέσει. Αλήθεια στο υπαίθριο "μπάρ" του "Χ" Grecotel ή άλλου πολυτελούς ξενοδοχείου θα συμπεριφερόταν αντίστοιχα; ΟΧΙ και αυτό γιατί αφ' ενός θα το είχε πληρώσει πανάκριβα και θα το "σεβόταν" αφ' ετέρου θα ήθελε να δείξει την "γαλαζοαίματη" ανατροφή του, που δεν διαφέρει των υπολοίπων "καθωσπρέπει" που δεν γκαρίζουν.
Ποιός όμως θα θέσει τους κανόνες συμπεριφοράς σε ένα ξενοδοχειακό χώρο; μα φυσικά ο επιχειρηματίας (ή οι υπεύθυνοί του). Θα ξεκινήσει με την κοινοποίηση των κανόνων λειτουργίας της επιχείρησης (ένα φυλλάδιο με την άφιξη του πελάτη) θα προχωρήσει σε μία σύσταση για παρεκτροπή συμπεριφοράς και θα φτάσει ακόμα και στην διακοπή συνεργασίας σε εκείνον/ους πελάτη/ες, που δεν συμμορφώνονται στους κανόνες λειτουργίας. Θα χάσει "α" Μ-πελάτες και θα κερδίσει "10α" σωστούς, αξιοπρεπείς και ευχαριστημένους πελάτες.
Ακου τι λέει τώρα ο "dimitrisATH" Δημήτρης; ...ο κοντόφθαλμος και συνήθως άσχετος με τα ξενοδοχειακά-τουριστικά επαγγέλματα (το πλείστον δεν υπήρξε ποτέ ο ίδιος πελάτης σε άλλο συναδέλφο) επιχειρηματίας κατασκήνωσης, κρίνει με το τι πληρώνει ο πελάτης (μεγάλη παράμετρος γιά τον ξενοδόχο) και θα απαντήσει αν ερωτηθεί: "..ο κ.Τάδε έρχεται συχνά φέρνει και την παρέα του, τρώνε στο εστιατόριο, ψωνίζουν και ένα σκασμό μπύρες, να του κάνω παρατήρηση; δεν πάτε καλά μου φαίνεται..". Εκεί το μέτρο χάθηκε και βασιλεύει το ΕΥΡΩ, όπως και στις υπόλοιπες αξίες της κοινωνίας μας Ελληνικής, Ευρωπαϊκής, Αμερικανικής κλπ.
Και τι κάνουμε τώρα; ή το πιό σωστό ο "Δημήτρης" τι κάνει: όταν πληρώνει γιά να φύγει (πολλές φορές και πρόωρα) εκφράζει την δυσαρέσκειά του και τον τιμωρεί με τον τρόπο του. Αυτό κρίνω ότι πρέπει να κάνουμε εμείς, αλλά ακόμα περισσότερο, να αναδείξουμε τις επιχειρήσεις εκείνες που σέβονται τον πελάτη τους πρώτα και μετά τα χρήματα του.
Σήμερα έχουμε όμως και ένα τεράστιο όπλο, το FORUM την αμεσότητα της ηλεκτρονικής δικτύωσης και της απέραντης πληροφόρησης, έτσι που οι ντροπές να γίνονται σε δευτερόλεπτα γνωστές σε πολλούς υποψήφιους πελάτες και η δυσφήμηση ταξιδεύει με μεγάλη ταχύτητα.
Η παιδεία για την κοινωνική συμπεριφορά στις κατασκηνώσεις (camping) μπορεί να έρθει μετά την δεύτερη γενιά κατασκηνωτών και αυτό είναι πολύ μακρινό όταν συνυπολογίσουμε ότι απευθύνεται σε ποσοστό κάτω του 10% των Ελλήνων. Ο Αντώνης και τα αδέρφια του είναι ένας απ' αυτούς, υπάρχουν άλλοι;
Ευχαριστώ που με ακούσατε

Δημήτρης
NTSP (never the same place)

Maximos
Δημοσιεύσεις:242
Εγγραφή:Κυρ Νοέμ 23, 2008 12:52 pm
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από Maximos » Δευ Δεκ 28, 2009 3:44 pm

Αγαπητέ Δημήτρη ... καλά τα λές ...

Όμως, για να αλλάξουν όλα αυτά ... θέλει δουλειά πολλή ...
Θέλει ... παιδεία, αυτό που εννούμε με την ευρεία έννοια της λέξης, κάτι το οποίο στην εποχή μας ... είναι και το ζητούμενο ... !

Με την ευκαιρία, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ΟΛΟΥΣ .

aris05
Δημοσιεύσεις:60
Εγγραφή:Τρί Οκτ 13, 2009 3:10 am
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από aris05 » Πέμ Ιαν 28, 2010 2:15 pm

φιλοι μου, αν μου επιτρεπετε, δεν θα διαφωνησω ουτε γω..
εξηγηστε ομως, πώς γινεται και επαναποκτουμε την παιδεία μας οταν βρεθουμε στο εξωτερικο, πχ. Αυστρια, Ελβετια κτλ?...
Αγαπητοι μου, σε ολη την επικρατεια και σε ολα τα θεματα που αφορουν προσωπα, προσωπικο και ατομα, να γνωριζεται οτι πρωτα φτιαχνουμε το "πλαισιο", το οργανωνουμε σωστα να μην χωραει "αλλες" συμπεριφορες, το εξασφαλιζουμε με δικλειδες και στο τελος το ανοιγουμε και υποδεχομαστε κοσμο, πελατες κοκ...
Στο Ελληνικο πεζοδρομιο φτυνουμε, λερωνουμε και παντα περναμε με κοκκινο... Στην Γερμανια οταν παμε ομως, διδασκουμε και παλι πολιτισμο και περιφανευομαστε για την παιδεια μας... Τι αλλαζει?...
Το "πλαισιο"! Δειτε την συμπεριφορα μας στα δημοσια νοσοκομεια της Ελλαδας και την συμπεριφορα του αγανακτησμενου Ελληνα, του ιδιου που εφυγε απο την Ελλαδα για να παει στον "πολιτισμο", πως αλλαζει συμπεριφορα! Γιατι εκει το πλαισιο ειναι αυστηρο και δεν τον παιρνει για "μαγκιες". Γιατι εκει ο "παρας" δεν εξαγοραζει τον εργασιακο χωρο και τροπο κανενος!.. Τα εχω δει με τα ματια μου και γιαυτο σας τα λεω! Βρειτε μου ενα σωστο Ελληνικο πλαισιο και κοιταξτε μεσα... Ολα θα ειναι καλα. Αν το βρειτε ποτε!...

Maximos
Δημοσιεύσεις:242
Εγγραφή:Κυρ Νοέμ 23, 2008 12:52 pm
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από Maximos » Σάβ Ιαν 30, 2010 2:47 am

Αγαπητέ Άρη, θα συμφωνήσω μαζί σου, για το ... "πλαίσιο" ...

Αυτό εννοώ και ΄γώ, όταν παραπάνω ανέφερα για κάποιους κανόνες.
Κάποιους κανονες που τηρούνται και υπάρχει έλεγχος για την τήρησή τους και φυσικά η ποινή, για τις όποιες παρεκτροπές. Η ατιμωρησία κάνει μεγαλύτερη ζημιά, από την ανυπαρξία ελέγχου ... και για μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι σε ... αστυνόμευση και αστυνομοκρατία ... μακριά από κάτι τέτοια ...
Σωστά αναφέρεις την ... αλλαγή στη στάση και στην συμπεριφορά των συμπατριωτών μας, όπως και των ξένων, θα συμπλήρωνα εγώ, όπου και αυτοί ερχόμενοι εδώ και γνωρίζοντας την ... "χύμα" κατάσταση, συμπεριφέρονται αναλόγως ... ! Έχω παραδείγματα με μεθυσμένους Γερμανούς και φωνακλάδες Ιταλούς ...

Επιμένω πάντως και στην ύπαρξη αυτοσεβασμού, που όταν υπάρχει, τα πράγματα κυλούν πολύ πιό ομαλά ...
Δυστυχώς όμως, το "πλαίσιο" που λες, θα αργήσει να υπάρξει ... θέλει υποδομές, προσπάθεια, τόλμη, υπομονή και κυρίως ... επιμονή, ... που είναι και από τα ζητούμενα στην εποχή μας ... !

dimitris_ATH
Δημοσιεύσεις:12
Εγγραφή:Τετ Σεπ 30, 2009 11:23 am
Επικοινωνία:

ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από dimitris_ATH » Σάβ Ιαν 30, 2010 4:19 am

Αγαπητοί φίλοι (Αρη & Μάξιμε),
Εγραψα κάτι χθές αλλά δεν καταχωρήθηκε, τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Κατ' αρχήν και εγώ είμαι σύμφωνος με τα παραπάνω, αλλά ακούστε(μάλλον διαβάστε) και αυτό.
Η ανομία, η ατιμωρησία, η αδιαφορία, η κουτοπονηριά (ή άλλως μαγγιά) λυπάμαι αλλά μας χαρακτηρίζουν στην συμπεριφορά μας. Ο Αρης συγκρίνει τους Ελληνες με τους πλουσιότερους ΒορειοΕυρωπαίους (άλλοι με τους πέραν του Ατλαντικού) και νομίζω ότι είναι άδικο, θα ακούσετε γιατί.
Η γεωγραφική θέση της Ελλάδας μας, θα πρέπει να μας οδηγεί και στα πρότυπα σύγκρισης. Συγκεκριμένα όσοι έχουμε ταξιδέψει ανατολικότερα (Βουλγαρία, Τουρκία, Συρία, Ισραήλ, Αίγυπτο κλπ) εύκολα αντιλαμβανόμαστε την συμπεριφορά, την νοοτροπία, τις συνήθειες, τους θεσμούς στην Ελλάδα μας. Είμαστε εκεί κάπου στην μέση και με τα μάτια (το μέελον μας) στραμμένο δυτικά.
Η συμπεριφορά μας τώρα αλλάζει άρδην όταν βρισκόμαστε σε κάποιες απο τις ανεπτυγμένες και πλουσιότερες χώρες της Γής (πχ G8) γιατί η άμεση σύγκριση μας κάνει να αισθανόμαστε υποδεέστεροι και το αποτέλεσμα είναι να επιστρατεύουμε τις καλύτερες των αρετών μας για να αντιπαρέλθουμε στην σύγκριση. Εκεί δεν αναγνωρίζουμε και εμείς τον εαυτό μας, μάλιστα εντυπωσιαζόμαστε για την εικόνα μας.
Θέλω να σας γνωρίσω ότι ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ όπου και αν βρίσκονται (Αλβανία, Αμερική, Αυστραλία,Καναδά, Γαλλία, Ιταλία κλπ) ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ και ας έβαλα εγώ και όλοι μας την αδιαφορία μας για να την φέρει στην σημερινή θέση (άλλη συζήτηση αυτή)
Τώρα όμως επειδή οι διαπιστώσεις διαγνώνουν αλλά δεν θεραπεύουν το πρόβλημα η δική μου πρόταση είναι ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ για να ανέβουμε οικονομικά και να συγκρινόμαστε με τους καλύτερους.
Η καλύτερη παιδεία είναι να μάθουμε στα παιδιά μας να δουλεύουν, να μοχθούν και να αγωνίζονται.
Ευχαριστώ

Δημήτρης
NTSP (never the same place)

Maximos
Δημοσιεύσεις:242
Εγγραφή:Κυρ Νοέμ 23, 2008 12:52 pm
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από Maximos » Σάβ Ιαν 30, 2010 5:50 am

Αγαπητέ Δημήτρη ... το δέχομαι ότι είμαστε ... σε σταυροδρόμι ... δεν διαφωνώ.
Προβληματίζομαι με τα κακώς κείμενα ... και προσπαθώ, τουλάχιστον σε οικογενειακό επίπεδο να βελτιώσω κάποια πράγματα, με παραδειγματισμό αλλά και με λόγια ...
Όλοι αγαπάμε την Ελλάδα, αλλά δεν πρέπει να αποφεύγουμε και τις συγκρίσεις για καλύτερη ποιότητα ζωής, παιδεία, υγεία ... κλπ
Μας λείπει η οργάνωση, ο προγραμματισμός, ο συντονισμός και γενικά μας βολεύει η "χύμα" κατάσταση, και όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του και την συμπεριφορά του, ... την συντηρούμε ...
Θα συμφωνήσω για την ... ΔΟΥΛΕΙΑ ... αλλά μας λείπει και αυτή η ... συνέπεια, μεταξύ λόγων και έργων ...

Νά 'σαι καλά πάντως

Μάξιμος

aris05
Δημοσιεύσεις:60
Εγγραφή:Τρί Οκτ 13, 2009 3:10 am
Επικοινωνία:

Re:ΠΑΙΔΕΙΑ CAMPING - Τι πρέπει να αλλάξουμε και εμείς ?

Δημοσίευση από aris05 » Σάβ Ιαν 30, 2010 12:54 pm

καλησπερα σας,
Πριν απο μερικα (λιγα) χρονια ειχα την ευκαιρια να επισκεφτω την Γερμανια τοσο ως τουριστας (τοτε δεν ειχα αυτοκ/νο) αλλα και σαν επαγγελματιας, βλεποντας και προσπαθοντας να αντιγραψω συμπεριφορες και τροπους εργασιας..
Μεταξυ αλλων Γερμανων συναντησα και εναν Ελληνα που ζει και εργαζεται εκει..
Ρωτησα τους Γερμανους συναδρλφους μου αν κανουν "μαυρα" και αν οταν τους δινεται η ευκαιρια φοροδιαφευγουν.
Μονο που δεν επεσαν να με φανε!! Τους προσεβαλα! Τελος παντων ο πιο ευγενικος εκει μου ειπε τα παρακατω..:
"φιλε, εμεις το πρωτο πραγμα που μαθαινουμε στο σχολειο μας ειναι οτι ωφειλουμε να πληρωνουμε ολοι τους φορους μας, και αυτο οχι επειδη ειμαστε οσφυοκαμπτες προς τις κυβερνησεις, αλλα διοτι τα δικα μας χρηματα τα βλεπουμε καθημερινα να χρησιμοποιουνται προς ωφελος μας!..."
και συνεχισε..
"Κοιτα κατω!.. Σου αρεσει που ειναι καθαρα, χωρις λακουβες οι δρομοι και τα παρκα ολα περιποιημενα?... Να τα λεφτα μας! τα βλεπουμε και τα δινουμε με ανεση γιατι γνωριζουμε οτι με τα λιγα του καθενα θα μαζευτουν πολλα και κατι καλο για μας θα γινει!..."
Τι να πω εγω τωρα βρε παιδια... Εκεινη δε την ωρα στεκομασταν σε ενα πεζοδρομιο (τα ξερετε τα γερμανικα πεζοδρομια να μην το αναπτυξω...) και οπως κοιτουσα κατω ειδα οτι ακομα και η μπρουτζινη ταπα που διχνει την γραμμη του αεριου ηταν γιαλυσμενη!...
Απο την αλλη ρωτησα τον Ελληνα φιλο αν κανει ¨μαυρα" και μου ειπε...
"φιλε, ελαχιστα!! Διοτι τα μονα που μπορω να κανω χωρις αποδειξεις ειναι επι ιδιωτικων ασφαλειων υγειας (ασχολουμαι στον τομεα υγειας αν δεν το ανεφερα νωριτερα) και αυτο διοτι δεν θελουν για καποια λιγα χρηματα να στεναχωρισουν ή και να χασουν καποιο πελατη που δεν εφερε αποδειξη... Αλλωστε τους πιστευουν οτι πραγματι τα πληρωσαν αυτα τα λεφτα και ας μην εχουν αποδειξη...

αλλες νοοτροπιες, αλλα εθιμα...
Υπαρχει εμπιστοσυνη υπαρχει και ελεγχος... Τιποτα δεν σε φοβιζει αφου υπαρχει μετρο...
νομιζω, απλα σας επανεφερα στην μνημη γνωστα πραγματα...
Ας οψεται η ευημερια τους... Θα τους κρινω παλι αν και οταν "πεινασουν"... Δυσκολο βεβαια διοτι πλεον υπαρχει παιδεια εκει...
Ευχαριστω..

Υγ. Δεν με λενε Αρη... το Aris05 ειναι απλα ενα username...

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης